دانشمندان دانشگاه کمبریج یک پژوهش ۵٫۴ میلیون دلاری را برای درک عملکرد مغز نوجوانان آغاز کرده‌اند که می‌تواند به والدین در فهم بهتر آنچه در مغز فرزندانشان می‌گذرد، کمک کند.

12-746

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، محققان در این پژوهش مغز ۳۰۰ داوطلب را که در حال حاضر در سنین ۱۴ تا ۲۴ قرار دارند، طی چندین سال برای مشاهده چگونگی تغییرات آنها با گذشت زمان اسکن خواهند کرد.

نوجوانان معمولا تکانشگر، اهل جروبحث و کج خلق هستند. محققان بر این باورند که سیم‌کشی مغز طی رشد انسان از نوجوانی به بزرگسالی تغییر کرده که در نهایت به آنها اجازه کنترل احساسات و عملکرد کمتر تکانشگر را می‌دهد.

این محققان بویژه علاقه‌مندند که بدانند چگونه بافت مرکز مغز موسوم به ماده سفید طی فرآیند رشد تغییر می‌کند. آنها بر این باورند که تغییرات ماده سفید که کابل‌های ارتباطی بین سلولهای مغز هستند، قابلیت ذهن برای تفکر آینده‌نگرانه را افزایش می‌دهد.

به گفته آنها این تغییرات در سیم‌کشی مغز با تغییرات احساسی، رفتاری و شناختی مرتبط خواهند بود.

در این پروژه این تغییرات بطور جداگانه از طریق آزمایشاتی که رفتار تکانشگری و خطر پذیری را ارزیابی می‌کنند، اندازه‌گیری خواهد شد.

یکی از اولین کسانی که از مغز او اسکن ام‌آرآی گرفته شد،دختر نوجوان ۱۶ ساله‌ای بود که از تغییرات خلق‌وخو رنج می‌برد.

این دختر با نام سامانتا اظهار کرد: هنگامی که ۱۵ یا ۱۶ ساله بودم، این تغییرات را بیشتر احساس می‌کردم. زمانی که باید شاد می‌بودم، بسیار عصبی بوده و بحث می‌کردم. اکنون بسیار عوض شده‌ام.

این پژوهش که توسط بنیاد Wellcome حمایت شده، می‌تواند به پزشکان در شناسایی افراد با خطر بالای ابتلا به اختلالات روانی یا اعتیاد به مواد مخدر کمک کند.

منبع: ایسنا
انتهای پیام/