یک خودروی پلیس مجهز به ابزار هوشمند بزودی وارد خیابانهای انگلیس می‌شود.

n00228070-b

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، خودرو فناوری پیشرفته «Robocop» از دوربین‌های تشخیص چهره برای شناسایی مجرمان شناخته‌شده استفاده کرده و رایانه‌های آنبرد آنها مناطق جرم را نشان می‌دهد.

خودروی انگلیسی Vauxhall استرا اسپرت تورر ممکن است شبیه یک خودروی پلیس عادی باشد اما درون آن طیف گسترده‌ای از سلاحهای سایبری با قابلیت پیگیری مظنونان و ارسال شواهد به پایگاه پلیس وجود دارد.

ابزار فناوری پیشرفته با ارزش ۱۲ هزار پوند از جمله سه رایانه و شش دوربین بدین معنی است که این خودرو می‌تواند محل احتمالی وقوع جرم را پیش‌بینی کرده و پیش از وقوع آن افسران پلیس را به صحنه بفرستد.

این خودرو از حمایت مالی سازمان افسران ارشد پلیس برخوردار بوده که سازندگان را در رقابت برای طراحی و ساخت یک خوردوی پلیس آینده قرار داده است.

دوربینهای با وضوح بالا به این خودرو اجازه داده تا هر حرکت اطراف آنرا ثبت، فعالیت‌ها را در خیابان ضبط کرده و چهره مردم را با استفاده از نرم‌افزار شناسایی چهره اسکن کند.

این خودرو که قیمت آن ۲۱ هزار پوند بوده، از حداکثر سرعت ۱۹۶ کیلومتر بر ساعت برخوردار بوده و همچنین به اینترنت سریع پهن‌باند مجهز بوده تا پلیسها بتوانند تصاویر را آپلود کرده و به فیلمهای دوربینهای مداربسته و تصاویر پایگاه داده ملی پلیس دست پیدا کنند تا ظرف چند ثانیه اطلاعات به اشتراک گذاشته شود.

یک نمایشگر بر روی داشبورد که شبیه یک سیستم سامانه ماهواره‌ای ناوبری جهانی بوده، جریانی از اطلاعات در مورد افراد و مناطق بیرون از خودرو نمایش می‌دهد.

به گفته شرکت Vauxhall، حباب پهن باند اطراف خودرو بدین معنی است که افسران می‌توانند دو ساعت بیشتر در حوزه بمانند. خودروی تورر اوائل سال جاری آزمایشات خود را با موفقیت تکمیل کرده و اکنون مورد توجه تمام نیروهای انگلیسی قرار گرفته است.

به گفته سازندگان، این خودرو مناسب کارآگاهان پلیس است که می‌توانند همیشه در حوزه مانده و کارهای اداری را نیز انجام دهند.

این خودرو همچنین مانند هواپیما از جعبه سیاه در پشت صفحه کفی برخوردار بوده که بطور مداوم اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند.

در قسمتهای جلو، عقب و کناره‌های سقف این خودرو دوربینهای کوچکی نصب است که می‌توانند صحنه‌های جرم احتمالی را در زمان حرکت شناسایی کنند. این دوربینها همچنین بطور خودکار شماره‌های پلاک خودروها را تشخیص داده که خودروهای مرتبط با جرائم را نشان می‌دهد.

دو دوربین دیگر بر روی افسران و صندلی عقب نصب شده تا رکورد بصری از شواهد یک مظنون وجود داشته و همچنین برای ارائه شواهد در مورد ادعاهای خشونت پلیس مورد استفاده قرار بگیرند.

منبع: افکار نیوز

انتهای پیام/