به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمزپرس؛ در ۴۵ کیلومتری بندرعباس روستایی قرار دارد به نام شمیل که اکثر جوانانش به دلیل آتشی که به جان باغات افتاد برای کسب درآمد و گذران زندگی مجبور به مهاجرت از روستا به شهرهای اطراف شدند.

جوانان این روستا که ظرفیت های روستای خود را نادیده گرفته بودند با چشم دوختن بر روی مشاغل واسطه ای و کارگری  به شهرهای بزرگ مهاجرت می کردند.

ایجاد شغل در روستاها ثمرات زیادی را به بار خواهد داشت چرا که اکثر روستاهای هرمزگان ظرفیت های نهفته ای دارند که با نگاه کارآفرینان می توانند علاوه بر ایجاد راه های درآمد به اقتصاد کشور نیز کمک کنند.

از آنجایی که امروزه جوانان زیادی در جامعه به دنبال ایجاد مشاغل مناسب و کسب درآمد هستند، کارآفرینی نه تنها در شهرها بلکه در روستاها نیز توانسته تاثیرات مطلوبی در زمینه درآمد زایی وایجاد مشاغل سالم داشته باشد.

جواد نوری زاده کارآفرین ۳۰ساله ای که تاب بیکار ماندن در کنج خانه را نداشت، در گفت و گو با خبرنگار هرمز پرس، اظهار کرد: با هدف بهره گیری از ظرفیت های بومی روستای شمیل و توانمندی جوانان و  توجه به عدم اشتغال آنان و ضرورت ایجاد شغل در این روستا اقدام به ساخت پرورش ماهی کردم.

کارآفرین روستایی با بیان اینکه دارای تحصیلات دیپلم است،افزود: از آنجایی که تجربه ی کافی در این زمینه را نداشتم با انجام تحقیق و گفت وگو با افرادی که در این زمینه موفق شده بودند برای انجام این کار مصمم تر شدم.

همراهی و همفکری خانواده زمینه ساز ایجاد پرورش ماهی

نوری زاده گفت: با همراهی و همفکری خانواده تانستم هزینه اولیه ساخت پرورش ماهی که ۱۰۰ میلیون تومان بود و با دریافت ۳۰ میلیون وام را توانستم در زمین پدری استخرپرورش ماهی را احداث کنم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون توانسته برای ۵ جوان روستایی اشتغال زایی کند، گفت: در حال حاضر به فکر گسترش این فضا هستم و حتی اقدام به ساخت استخرکردم اما به دلیل مشکلات ساخت این استخرها نیمه کاره مانده است.

 

تهیه ی لارو ماهی از یاسوج

کار آفرین روستایی تصریح کرد: متاسفانه با گذشت ۶ ماه از احداث این پرورش ماهی می گذرد، به دلیل نبود برق و عدم همکاری مسئولان از موتور برق برای ایجاد روشنایی در پرورش ماهی استفاده می کنیم.

نوری زاده با اشاره به اینکه در حال پرورش ماهی شمال و یاسوج در این استخر است، بیان کرد: با وجود اینکه ماهی های جنوب از کیفیت خوبی برخوردار هستند، اما متاسفانه کارآفرینان پرورش ماهی برای تهیه لارو ماهی باید به استان های دیگر مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از اولین برداشت ماهی ها و عرضه آن در بازار قطعا استخرهای پرورش ماهی را گسترش خواهم داد تا بتوانم زمینه اشتغال جوانان بیشتری را فراهم کنم.

انتهای پیام/