تیم تحقیقاتی دیزنی در پترزبورگ سیستم ارزان‌قیمتی به نام Aireal طراحی کرده‌ که حلقه‌های کوچک هوا که به افراد امکان حس‌کردن اشیای مجازی می‌دهند را شلیک می‌کند.

4-1463

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،سیستم لمسی جدید از ماژول‌هایی ساخته شده که دست یک شخص را رهگیری کرده و پالس‌های کنترل‌شده هوا را تولید می‌کند که با دقت به هدف برخورد می‌کنند.

هنگامی که این پالس‌های هوا با سیستمی دارای قابلیت کنترل از طریق ژست مانند Kinect ترکیب می‌شوند، می‌توانند به گونه‌ای زمانبندی شوند که در همان لحظه‌ای که اگر شیئی بر روی صفحه‌نمایش واقعی وجود می‌داشت به دستان کاربر برخورد می‌کرد، به دستان وی برسند.

یک دوربین با عمق سه‌بعدی کوچک زمانی را که کاربر در مسیر شیء موجود بر روی صفحه، در حال حرکت است، رهگیری می‌کند، و دو موتور نیز نازلی را در طیف ۷۵ درجه‌ای هدف‌گیری می‌کنند.

پالس‌های هوا توسط پنج بلندگو تولید می‌شوند که هر یک فقط پنج سانتی‌متر هستند و برای تشکیل‌دادن یک مکعب آبی آرایه‌بندی می‌شوند.

زمانی که بلندگوها فعال می‌شوند، نیروی حاصل از خلال یک نازل انعطاف‌پذیر با فشار حرکت داده می‌شود و هوا را به شکل یک گردباد شکل می‌دهد.

با استفاده از گردبادهای هوا و نه جت‌های ساده هوا، ابزار جدید می‌تواند حس لامسه‌ را در فواصل طولانی‌تر و با دقت بسیار بالاتر ارائه دهد.

گردبادها همچنین امکان تغییر سریع شدت، مسیر و فرکانس پالس‌ها را برای ایجاد طیف وسیعی از اثرات فراهم می‌کنند.

تیم تحقیقاتی کاربردهای زیادی را برای این فناوری جدید در ذهن دارد.

علاوه بر اجازه‌ دادن به کاربران برای حس‌کردن مجازی بازی‌هایی که انجام می‌دهند، Aireal می‌تواند حس فیزیکی لامسه را برای اعمالی مانند دوچرخه‌سواری از طریق دگمه‌ها و منوهای موجود بر روی صفحه ارائه دهد.

افزون بر اجزای الکترونیکی، هر ماژول از اجزای سه‌بعدی چاپ‌شده ساخته شده و بنابراین، تولید آن ارزان است.

طراحی ماژول‌های Aireal همچنین امکان درجه‌بندی آن‌ها را برای کاربرد در ابزارهای مختلف فراهم می‌کند، در نتیجه برای استفاده در گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها می‌توانند کوچک شوند یا برای فرافکنی یک گردباد هوا در عرض یک تئاتر بزرگ شود.

با وجود نازل‌های هوای چندگانه که به یکدیگر متصل هستند، سیستم Aireal می‌تواند بازخورد لمسی را از هر جهت برای ارائه تجربه‌ای همه‌جانبه در اختیار بگذارد.

این سامانه هچنین می‌تواند احساس اشیای محیطی بزرگ‌تر مانند دسته‌ای از پرندگان یا جویبار آب را تقلید کند.

تیم طراح امیدوار است در آینده هر پالس هوایی را به طور دقیق‌تر کنترل کند؛ این امر می‌تواند به خلق اشکال سه‌بعدی نامرئی در هوا منجر شود.

در حال حاضر تمامی این کاربردها در حد ایده هستند زیرا محققان هیچ طرحی را برای اجرایی‌کردن سیستم‌های Aireal در هیچ محصول خاصی در اختیار ندارند.

منبع : ایسنا

انتهای پیام/