پژوهشگر و مخترع جوان هرمزگانی با اشاره به ساخت نوع جدیدی از وسیله های اندازه گیری ترکیبات معدنی و گچی گفت : با صرف کمترین هزینه دستگاهی را که در بازار خارجی ۵ میلیون به فروش می رسد را ساختم.

Research

قدرت سعیدی یکی از نخبگان و فارغ التحصیلان رشته شیمی محض دانشگاه پیام نور بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز پرس گفت : تا کنون ایده ها و اختراعات مختلفی را در زمینه علمی ، پژوهشی انجام داده ام اما به علت هزینه ی بالا و سختی های اداری از پیگیری آنها منصرف شده ام.

سعیدی می گوید : این را از وظایف خود میدانم که تمامی اخترعات و ایده های خود را در اختیار مسئولین و دستگاه های مربوطه قرار دهم، اما تاکنون با وجود طرح ها ، تو جیه های اقتصادی مختلف و هزینه های پیش رو موفق به ثبت و انبوه سازی این طرح ها نشده ام.

ماجرای اختراع ۵۰ هزار تومانی و فروش ۵ میلیونی

وی در رابطه با اختراع ۵۰ هزار تومانی خود می گوید : نام علمی این دستگاه “اسپکترو فوتومتر دیودی” نام دارد که برای اندازه گیری کمپلکس های ترکیبات معدنی و رنگی در کارخانجات و صنایع مختلف کاربرد دارد ، اما همین دستگاه در نمونه های خارجی با قیمت ۵ میلیون تومان به فروش می رسد.

یکی دیگر از ایده های ساخته شده توسط این مخترع “تار شیشه ای ” نام دارد ، که در ساخت ترکیبات سبک کاربرد دارد .
وی در ادامه می گوید : قصد دارم با گسترش و مطالعه روی این تارها ساخت نوعی از لباسهای نامرئی را به اتمام برسانم.

قدرت سعیدی توجه و حمایت مسئولین را از جمله اقدامات کارساز برای ایجاد انگیزش در میان نخبگان میداند و می گوید : با سرمایه گذاری و انبوه سازی برخی از اختراعات داخلی میتوان مانع واردات بی رویه بسیاری از کالاها شد وهمچنین با گسترش و توسعه کالاها و اختراعات داخلی می توان زمینه را برای رقابت با بازارهای خارجی هموار ساخت.

DSC00020

DSC00021

وی می گوید : تا کنون افراد زیادی با ثبت اختراع های گوناگون امکان ورود به دانشگاه های معتبر و تحصیل در سطوح بالاتر را پیدا کرده اند ، اما هنوز نخبگانی وجود دارند که به خاطر هزینه های بالا موفق به ثبت رساندن آثار و اختراعات خود را نداشته و از این نعمت ها بی بهره مانده اند.

سعیدی هزینه ی بالا و کاغذ بازی های اداری را از جمله آفت های سد راه به ثبت رساندن اختراعات بیان می کند و می گوید : ما وظیفه ی ساخت و ارائه آثار به جامعه را داریم ، اما دوندگی و گیرهای مختلف اداری ما را از ثبت و پیگیری آنها منصرف میکند.

این نخبه در ادامه می گوید : امیدوارم که تمام مسئولین دست اندر کار با حمایت های همه جانبه ی خود امکانات لازم برای توسعه و انبوه سازی مخترعین جوان را فراهم سازند.

تولید پلی مرهای انفجاری، دستگاه رطوبت سنج ، پودر اثر انگشت برای جرم شناسی و الگوی ساخت راکتور خورشید برای تولید الماس از دیگر ساخته های این نخبه جوان است که در نمایشگاه پژوهش و فناوری دانشگاه های استان هرمزگان در معرض بازدید کنندگان قرار گرفته است.

انتهای پیام/