به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمزپرس؛ جهله یا همان کوزه ی ویژه ذخیره و خنک سازی آب در جنوب قدیم، نمونه بارز از هنر سفالگری دیرین استان هرمزگان است که ریشه درتمدن مردم این استان دارد.

نام : جهله

شهرت : کوزه

مهد: هرمزگان

کاربرد: آبسرد کن

سن: ۱۰۰۰ سال

شهرستان میناب که در فاصله ۱۰۸ کیلومتری از مرکز استان هرمزگان قرار دارد. به عنوان شهری با قدمتی چندین هزار ساله دارای صنایع دستی متنوعی ازجمله : حصیر، جهله، برقع دوزی، سوزن دوزی و… است.

با بررسی های باستان شناسان و کشف کوره های ساخت سفال در این شهر می توان میناب را مهد جهانی ساخت سفال در زمان قبل از میلاد مسیح دانست.

به دلیل نبود امکانات خنک کننده مردم از این نوع کوزه برای سرد شدن آب استفاده می کردند.

ساخت جهله همچون دیگر هنرها در گذر زمان دچار تغییراتی شد، در واقع ساخت اولیه این کوزه ها با چرخ دستی صوررت می گرفت وبعد از ساخت به وسیله قاشق های چوبی برروی آن طرح هایی را ایجاد می کردند.

به دلیل استقبال بیش از حد مردم در گذشته، سفالگران به دنبال راهی برای خشک کرد و پخته شدن سریع تر جهله بودند. به ایت ترتیب اقدام به ساخت کوره های پخت سفال کردند.

528927

طبق بررسی های باستان شناسان در شهرستان میناب و کشف کوره های سفالی چندی و چرخ های ساخت جهله می توان این شهرستان را از هزار سال پیش ساخت جهله در میناب  به منظور خنک نگه داشتن آب ساخته شده است.وجود داشته است  و مردم از این نوع سفال برای خنک کردن آب استفاده می کردند.

شروع ساخت جهله با وسیله های ابتدایی همچون چرخ دستی صورت می گرفت که با گذر زمان ساخت این کوزه ها توسط سفالگران با تغییراتی روبرو شد.

اشکان مختاری، معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار هرمزپرس،‌ با اشاره به ثبت جهله در فهرست آثار ملی ،اظهار کرد: قدمت  هزار ساله جهله در هرمزگان نشان دهنده باستانی بودن این نوع سفالگری در هرمزگان است.

معاون میراث  با بیان اینکه کوزه ها انواع مختلفی دارند، افزود: تفاوت در طرح ریزی نقوش روی جهله  و کروی بودن سطح انتهای کوزه وجه تمایز این نوع از کوزه با سایر کوزه هایی است که در استان های دیگر تولید می شود.

مختاری ادامه داد: وجود گردن بلند در سطح کروی جهله به این دلیل بودکه بتوانند، بندی را به آن آویزان کرده و با نصب آن به درخت و تکان های باد، آب داخل جهله خنک می شد.

IMG-20151207-WA0089

وی افزود: متاسفانه صنایع دستی کاربردی، با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن ابزار جدید کمتر مورد استفاده قرار می گیرند به همین دلیل اکنون از جهله  در خانه ها جنبه تزیینی پیدا کرده و کاربرد گذشته خود را از دست داده است.

معاون صنایع دستی با بیان اینکه  جهله، امروزه در هنرموسیقی نیز کاربرد دارد، تصریح کرد: هنرمندان هرمزگانی  از جهله به نوان ابزار آلات موسیقی استفاده می کنند.

مختاری با اشاره به اینکه کارگاه های ساخت جهله در استان وجود دارد، خاطر نشان کرد:  طبق تفاهم نامه سازمان میزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان  با سازمان فنی و حرفه ای، جوانانی که مشتاق یادگیری هنرهای دستی بقدیمی هستند، آموزش می بینند.

انتهای پیام/