دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان از کشف و جلوگیری قاچاق محموله کود شمیایی در پوشش نمک صنعتی به مقصد تایوان، در بندر شهید رجایی خبر داد.

13920228000636_PhotoA

 

 

به  گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،محمود صابری امشب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ۶ ماه نخست سال‌جاری در استان هرمزگان بیش از ۱۱ میلیون لیتر سوخت قاچاق کشف شده که نسبت به مدت مشابه ۹۰ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه طی ۱۲ ماه سال ۹۱ تعداد ۱۷ هزار رأس دام قاچاق در استان کشف شده است، یادآور شد: این در حالی است که طی ۶ ماه نخست سال‌جاری تعداد دام قاچاق کشف شده به ۱۸ هزار راس رسیده است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان با بیان اینکه بیشترین دام وارداتی به استان مربوط به کرمان، فارس و حتی کرمانشاه است، اضافه کرد: عملیات بارگیری دام‌ها به شناورها بیشتر در سواحل سیریک، جاسک و قشم صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه قشم در صدور دام قاچاق به خارج از کشور رتبه نخست را دارد، اضافه کرد: در روستاهایی همانند مسن و شیب دراز بیشترین قاچاق دام به خارج هدایت می‌شود.

صابری اضافه کرد: دام‌ها از روستاهای قشم به وسیله شناور به سمت خصب در عمان حمل می‌شود.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: همچنین برای تامین دام مورد نیاز برای عید قربان به دامپزشکی اجازه ورود و خروج دام از مبادی استان را داده‌ایم.

صابری متذکر شد: ۳۰ چوبدار نیز در استان شناسایی و ساماندهی شده‌اند که این افراد نیز می‌توانند به صورت قانونی دام‌ را از مرزهای داخلی به مقصد و یا مبدأ استان حمل کنند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان با بیان اینکه طی ۶ ماه سال‌جاری تعداد پرونده‌های قاچاق تشکیل شده در گمرکات برابر با یک هزار و ۵۱۲ فقره و با ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان بوده، اذعان کرد: این تعداد برای شش ماهه سال ۹۱ برابر با یک هزار و ۶۸۴ فقره است که از کاهش ۱۰ درصدی برخوردار شده است.

وی اضافه کرد: ارزش کالاهای توقیف شده اما ۲۱۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

صابری بیان داشت: جریمه‌های وصولی در حالی طی ۶ ماه نخست سال‌جاری به ۶۶ میلیارد ریال رسیده که در مدت مشابه سال‌ گذشته برابر با ۲۳ میلیارد ریال است.

این مسئول ادامه داد: همچنین در راستای مقابله با قاچاق سوخت طی شش ماهه سال جاری ۲۴ مورد عملیات پاکسازی مناطق آلوده صورت گرفته است که این رقم در کل سال ۹۱ برابر با ۱۱ مورد است.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان ابراز داشت: همچنین از زمان اجرای طرح شناسایی و توقیف کارت‌های سوخت هوشمند که از نیمه دوم سال ۹۱ تاکنون در حال اجراست، تعداد ۹ هزار کارت هوشمند سوخت در استان باطل شده که با احتساب میانگین سهمیه برای هر کارت سوخت ۲۰۰ لیتر در روز، از اتلاف و هدررفت ۱٫۸ میلیون لیتر سوخت با ابطال تعداد کارت‌های یاد شده، جلوگیری شده است.

صابری یادآور شد: از محل کاهش سهمیه عرضه سوخت در شهرهای استان نیز، ۱۹۰ هزار لیتر صرفه‌جویی طی روز حاصل شده است.

به گفته وی؛ در مجموع با اقدامات انجام شده در سال از قاچاق ۶۲ میلیون لیتر گازوئیل جلوگیری می‌شود.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان ادامه داد: از سه ماهه چهارم سال گذشته تاکنون نیز یک هزار و ۴۰۰ دستگاه خودرو سبک و سنگین حامل قاچاق سوخت در استان توقیف شده است.

وی با بیان اینکه این خودروها به مدت ۶ ماه توقیف می‌شوند، افزود: تاکنون در استان هشت هزار شناور ثبتی نیز پلاک‌گذاری و ۷۰ درصد شناورهای صیادی با همکاری شیلات به ردیاب مجهز شده‌اند.

این مسئول به ساماندهی وسائل نقلیه عمومی درون شهری در مرکز هرمزگان اشاره و افزود: بخش عمده‌ای از قاچاق سوخت نیز در این حوزه صورت می‌گیرد.

وی یادآور شد: در دریا نیز بیش از سه هزار و ۲۰۰ شناور از سال ۹۱ تا به امروز در رابطه با قاچاق سوخت توقیف شده است که در سال ۹۲ شناورهای توقیفی بیشتر از نوع موتور لنج هستند.

دبیر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هرمزگان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به چند پرونده کلان کشفیات کالای قاچاق، تأکید کرد: کشف دو هزار و ۷۰۰ تن کود شیمیایی در قالب ۱۳۳ کانتینر و در پوشش محموله نمک صنعتی به مقصد کشور تایوان از جمله مهم‌ترین این پرونده‌هاست که در حین بارگیری در اسکله شهید رجایی توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) توقیف شده است.

وی اضافه کرد: پرونده دیگر نیز در دست پیگیری است که تخلف مالک هشت شناور که در دوره زمانی با اسناد جعلی هفت میلیون لیتر سوخت را قاچاق کرده است، مورد بررسی قرار می‌دهد.

منبع : فارس

انتهای پیام/