یک سرمایه دار آمریکایی که در سال ۲۰۰۱ برای سفر به ایستگاه فضایی ۲۰ میلیون دلار پرداخت کرده بود از طرحهای خود برای سفر به مریخ خبر داد.
n00284736-b
به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،براساس اظهارات دنیس تیتو سرمایه گذار آمریکایی که ۱۲ سال پیش با پرداخت مبلغی به ایستگاه بین المللی فضایی سفر کرده بود، تلاشهای جدید وی برای تحقق یک سفر رفت و برگشت به مریخ با حضور دو فضانورد انجام می شود که مسافت ۱۳۰۰ میلیون کیلومتری زمین به مریخ و مریخ به زمین در عرض ۵۰۱ روز طی می کنند.

وی برای تحقق این پروژه به بیش از ۱ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

تیتو گفت: سفر عبور از کنار مریخ دیگر یک ایده نظری نیست بلکه در شرایط امروزی قابل تحقق است.

این طرح با یک خط زمانی محدود کار می کند تا بتواند از همترازی نادر زمین در مدار مریخ نیز بهره ببرد.

براساس اظهارات تیتو، پرتاب فضاپیمای عبور از کنار مریخ تاریخی بین کریسمس ۲۰۱۷ و پنجم ژانویه ۲۰۱۸ صورت می گیرد تا اطمینان حاصل کنیم که این سفر با سرعت بالا پیش می روند.

همچنین گفته شده است که این پروژه نیازمند همکاری کامل از سوی ناسا است و فضاپیمای این مأموریت خصوصی نیازمند سیستم پرتاب فضایی ناسا است که ساخت آن هنوز به پایان نرسیده است.

براساس اظهارات تحلیلگران این سفر در زمان مناسبی انجام می شود اما هنوز هم نمی توان به تمام جزئیات آن به طور کامل اطمینان کرد. تیتو انتظار دارد که اهداکنندگان خصوصی ۳۰۰ میلیون دلار بودجه این سفر را تأمین کند و دولت نیز ۷۰۰ میلیون دیگر را در اختیار آنها بگذارد.

ناسا نیز به نوبه خود در ماه اکتبر بیانیه ای هوشیارانه منتشر کرد و گفت: این سازمان رایزنی ها را در رابطه با چگونگی همکاری ناسا و فعالیتهایی که نفع دوجانبه داشته باشد و می تواند سفرفضایی دارای سرنشین انسانی ناسا، فناوری فضایی و طرحهای اکتشاف مریخ را تکمیل کند، ادامه خواهد داد. ناسا هیچ تعهدی در رابطه با وسائل پرتابی به این پروژه خصوصی نمی دهد.

منبع: مهر
انتهای پیام/