با گذشت ۴۵ روز از توافق ژنو، رکورد مشارکت شرکت‌های عضو اتحادیه اروپا و حتی شرکت‌هایی از آمریکا، ژاپن، استرالیا، روسیه و کره جنوبی در دهمین نمایشگاه انرژی کیش به‌ عنوان بزرگترین نمایشگاه نفت ایران در منطقه خلیج فارس شکسته شد.
IMG11445863
به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، از زمان آغاز به کار فعالیت دولت تدبیر و امید مهمترین برنامه وزارت نفت برای بازگشت غول های نفت و گاز جهان به صنعت نفت ایران بوده است و از این رو تدوین نسل جدید قراردادهای بیع متقابل به منظور افزایش جذابیت قراردادهای نفتی در دستور کار قرار گرفته است.

از این رو همزمان با تدوین نسل جدید قراردادهای نفتی، پیش بینی می شود بهار سال آینده کنفرانس معرفی نسل جدید قرارداد بیع متقابل نفتی ایران در لندن به سرمایه گذاران خارجی معرفی شود.

با این وجود به نظر می رسد که دیپلماسی انرژی بخش خصوصی کشور بیش از وزارت نفت پاسخ داده است زیرا پس از توافق ژنو، بیش از ۵۰ شرکت خارجی و بین‌المللی از ۲۰ کشور جهان آمادگی خود را برای مشارکت در اولین نمایشگاه تخصصی نفت و انرژی ایران اعلام کرده اند.

بر این اساس در دهمین نمایشگاه بین المللی انرژی کیش ۵۰ شرکت نفتی خارجی از ۲۰ کشور جهان حضور یافته اند که برای نخستین بار رکورد مشارکت شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچون ایتالیا، هلند، فرانسه، ایتالیا، اتریش، اسپانیا، پرتغال، آلمان، بلژیک و حتی شرکت‌هایی از آمریکا، روسیه، ژاپن و استرالیا در این گردهمایی نفت و انرژی شکسته شده است.

آریا حمیدیان در گفتگو با مهر با بیان اینکه در این گردهمایی رکورد بی سابقه‌ای از مشارکت شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ثبت رسیده است، گفت: حتی در دهمین نمایشگاه انرژی کیش یک شرکت بزرگ نفتی از آمریکا و چندین شرکت نفتی از روسیه، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، استرالیا، هند، تایوان، آذربایجان، مالزی و امارات حضور یافته اند.

مدیر بازرگانی نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش با اعلام اینکه نمایشگاه انرژی امسال با با محور ” دیپلماسی انرژی و توسعه زنجیره ارزش” برگزاری می شود، تصریح کرد: در دهمین نمایشگاه انرژی کیش بیش از ۲۰۰ شرکت ایرانی و خارجی حضور یافته اند.

از این رو با حضور اولین شرکت نفتی آمریکا در این گردهمایی پیش بینی می‌شود اولین مذاکرات نفتی شرکت‌های آمریکایی و ایرانی در حوزه صنعت نفت پس از توافق ژنو در کیش انجام شود.

به گزارش مهر، در دهمین نمایشگاه انرژی کیش که ۲۳ تا ۲۶ دی ماه سالجاری با مشارکت بیش از ۲۰۰ شرکت داخلی و بین‌المللی از ۲۰ کشور جهان برگزار می‌شود، علاوه بر شرکت‌های خارجی تاکنون حدود ۱۵۰ شرکت پیمانکار، سازنده کالا و تجهیزات، مشاوران مهندسی و شرکت‌های بازرگانی و تامین سرمایه حضور یافته اند.

علاوه بر این در راستای توسعه دیپلماسی انرژی ایران توسط بخش خصوصی، تاکنون مشارکت شرکت‌های داخلی و بین‌المللی در دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش در مقایسه با دوره گذشته رشدی حدود ۶۰ درصدی را تجربه می‌کند.

دهمین نمایشگاه بین‌المللی انرژی کیش در فضائی به مساحت حدود ۱۸هزار مترمربع در سه سالن و در چهار گروه ساخت کالا و تجهیزات، بازرگانی، تامین مواد اولیه، خدمات فنی و مهندسی و حوزه کارفرمایی برگزار می‌شود ضمن آنکه در این دوره فعالان بازار سرمایه همچون سازمان بورس، بورس انرژی، بانک‌های عامل و کارگزاری‌های تامین منابع مالی حضور چشمگیری دارند.

انتهای پیام/