رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تحصیل ۸۰۴ دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: بیشترین تعداد دانشجوی خارجی از کشور افغانستان بوده و بیشتر افراد در رشته پزشکی مقطع دکتری حرفه ای تحصیل می کنند.

 

 

IMG12060576

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،دکتر سلیمان احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: وزارت بهداشت با وزارت علوم کارگروه مشترکی در خصوص پذیرش دانشجویان خارجی از طریق بورسیه های نوع الف و ب دارد که بر همین اساس اکنون ۸۰۴ دانشجوی خارجی در ۱۵ دانشگاه علوم پزشکی مشغول تحصیل هستند.

وی افزود: این دانشجویان بیشتر در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در مقطع دکتری حرفه ای تحصیل می کنند و شرط پذیرش آنها بازگشت به کشورشان پس از پایان تحصیل است که بتوانند خدمات پزشکی خود را  در کشورشان ارائه دهند.

احمدی اظهار داشت: بر اساس مصوبات قانونی وزارت بهداشت سالانه بیش از ۲۵۰ دانشجوی بورسیه در رشته های علوم پزشکی به دلیل محدودیت ظرفیت نمی پذیرد.

وی تاکید کرد: بیشتر این دانشجویان در دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، شهیدبهشتی، تهران، اصفهان و شیراز درس می خوانند.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت یادآور شد: بر اساس آمار موجود دانشجویان خارجی از ۲۴ کشور هستند که بیشترین تعداد به ترتیب به افغانستان با ۳۱۶ دانشجو، سوریه با ۱۶۷ دانشجو، لبنان با ۶۵ دانشجو، عراق با ۵۷ دانشجو، یمن با ۴۸ دانشجو، پاکستان با ۳۳ دانشجو ، فلسطین با ۳۲ دانشجو و تاجیکستان با ۳۱ دانشجو اختصاص دارد.

جدول آماری تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی به تفکیک کشورها 

نام کشورها و میزان دانشجویان نام کشورها و میران دانشجویان نام کشورها و میران دانشجویان
آذربایجان : ۴ نفر سوریه : ۱۶۷ نفر کنیا : ۳ نفر
افغانستان : ۳۱۶ نفر سوئد : ۱ نفر کویت : ۱ نفر
اردن : ۱ نفر سومالی : ۶ نفر فلسطین : ۳۲ نفر
بحرین : ۳ نفر سریلانکا : ۲ نفر لبنان : ۶۵ نفر
پاکستان : ۳۳ نفر سودان : ۵ نفر مالزی : ۳ نفر
تایلند : ۲ نفر عراق : ۵۷ نفر مصر : ۲ نفر
تاجیکستان : ۳۱ نفر عمان : ۳ نفر هند : ۴ نفر
ترکیه : ۱۰ نفر عربستان : ۵ نفر یمن : ۴۸ نفر

وی افزود: سایر کشورها کمتر از ۱۰ دانشجو در ایران دارند. از کشورهایی که تنها یک دانشجو در ایران دارند می توان به اردن، سوئد و کویت اشاره کرد.

احمدی خاطرنشان کرد: از میان این دانشجویان ۳۷۹ نفر زن و ۴۲۵ نفر مرد هستند. همچنین ۶۳۰ دانشجو مجرد و ۱۷۴ دانشجو متاهل هستند.

وی یادآور شد: از میان دانشجویان ۴۴۲ نفر در رشته دکتری حرفه ای پزشکی، ۳۴ نفر در رشته دکتری حرفه ای داروسازی، ۸ نفر در رشته دکتری حرفه ای دندانپزشکی، ۲۵۷ نفر در مقطع کارشناسی، ۶۳ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی تحصیل می کنند.

منبع : مهر

انتهای پیام/