به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمزپرس؛ صنایع دستی، بیانگرهنر و ذوق مردم هرسرزمینی است که  در روزگاران کهن به عنوان صنعت تمام عیار عصر خویش حضور داشتند و برای بعضی ازخوش ذوقان نه تنها منبع در آمد بلکه تجلی گاه ذوق و اندیشه است.

صنایع دستی، سفیران فرهنگی هر قوم و و قبیله اند که از دیرباز به عنوان هنری سرگرم کننده و درآمدزا، جایگاه خاصی داشته  و با گذشت زمان و عصر ماشینی شدن این حرفه پیشرفت های چشم گیری داشته و به مرور زمان هر روز به ذوق و اندیشه آن افزوده شده است.

نخل های سر به فلک کشیده استان هرمزگان بیانگر اقلیم گرم و خشک آن است و از دیرباز مردمان خوش ذوق و هنرمند این منطقه  ازدرختان نخل به عنوان نعمت و موهبت الهی در صنایع دستی و خانه سازی از آن استفاده کرده اند.

درخت نخل که در گویش محلی هرمزگان به آن«مُغ» می گویند فواید موثر و فراوانی دارد به طوری  کمتر درختی را می توان دید که از تمام اجزای آن بتوان به صورت مفید استفاده کرد؛ تنه نخل  در سقف خانه های قدیمی و کپر از آن استفاده می شود و از برگ آن برای ساخت انواع فرش، ظروف و وسایل خانگی استفاده می شود.

برگ درخت خرما که در گویش محلی به آن «پیش» می گویند در صنایع دستی هرمزگان نقش بسزایی دارد از پیش برای ساخت انواع جارو و بادبزن نیز استفاده می کنند.

جارو که در گویش محلی به آن جامُش می گویند که «جا» به معنای مکان و «مش» به معنی پاک کننده است از برگ درخت های نخل با ظرافت خاصی به دست زنان هرمزگانی درست می شود.

به طوری که برگ های درختان نخل کوچکتر را از درخت جداکرده و در مکانی گذاشته که خشک شود و بعد از رنگ آمیزی آن با ظرافت خاصی جارو درست می کنند.

معصومه باسره، هنرمند خوش ذوق هرمزگانی اشاره به اینکه جارو دستی در دوران نوجوانی از مادر بزرگم یاد گرفته ام، اظهار کرد: آن زمان که ما در روستا زندگی می کردیم مادر و بزرگترهای فامیل هنر بافت جارو یا همان جامش را به ما آموختند.

این هنرمند خوش ذوق  بیان کرد: هنرساخت جارو از دیرباز در استان هرمزگان وجود داشته واز نسل های قبل دست به دست شده تا در حال حاضر به دست ما رسیده است.

باسره با بیان اینکه جارو را از برگ درخت نخل درست می کنند، گفت: برگ درختان نخل کوچک را از تنه درخت جدا کرده در آفتاب قرار داده تا خشک شود آن را بارنگ های زیبا و خوش رنگ که معمولا قرمز، سبز، نارنجی و آبی  رنگ آمیزی می کنند.

وی در ادامه افزود: با ظرافت خاص که کاری دشوار نیست این پیش ها (برگ درخت نخل) به هم وصل می شود و جامش(جارو) درست می شود.

این هنرمند خوش ذوق تصریح کرد: با پیشرفت صنعت و ماشینی شدن عصر حاضر و ورود جارو برقی به خانه ها کمتر به این هنر توجه می شود اما در زنان اصیل هرمزگانی همچنان جایگاه خود را دارد.

باسره بیان کرد: در حال حاضر از جامش«جارو» بیشتر در جارو کردن حیاط استفاده می شود و به ندرت از آن در جارو کردن خانه استفاده می شود.

این هنرمند هرمزگانی با بیان اینکه ساخت جارو علاوه بر خلق هنر یک منبع درآمد است، خاطر نشان کرد: جارو های ساخته شده هرمزگان در بازارهای استان های همجوار نیز جایگاه خاصی دارد.

منبع: هرمز