عضو شورای سیاستگذاری ماهنامه شهرزاد در جشن دهمین سالگرد انتشار این نشریه از توقف موقت انتشار آن به منظور تغییر ساختار از یک نشریه به یک موسسه خبر داد.

IMG08591680

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، جشن دهمین سال انتشار ماهنامه شهرزاد صبح امروز چهارشنبه اول خرداد با حضور جمعی زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالان فرهنگی کودک و نوجوان در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در این مراسم که با اجرای امیر‌حسین مدرس برگزار شد، سیامک رحمانی سردبیر این ماهنامه در سه سال گذشته، در سخنان کوتاهی و به عنوان نخستین سخنران این جشن اظهار داشت: من فرزندی ندارم و هنوز حس پدر شدن را تجربه نکرده‌ام. شاید از بدشانسی من است که این مجله و کار در آن برای من جای فرزند را پر کرده است.

وی همچنین گفت: آرزو می‌کنم که شرایط اقتصادی سخت حاکم بر مطبوعات کشور هرچه زودتر رفع شود و شهرزاد هم بتواند در ادامه فعالیت خودش به روزگار موفق گذشته خود بازگردد و در آن باقی بماند. در شرایطی که به طور معمول مطبوعات در ایران دوام چندانی ندارند، برگزاری جشن ۱۰ سالگی انتشار یک مجله بدون شک یک شادی بزرگ است و باید آن را جشن گرفت.

حسین انتظامی، نماینده مدیران مسئول مطبوعات در هیئت نظارت بر مطبوعات نیز دومین سخنران این مراسم بود. وی با اشاره به اینکه ۱۰ سالگی انتشار یک نشریه فی‌نفسه دارای ارزش بالایی است، گفت: امیدواریم در ۵۰ سال بعد فرزندان ما به همراه فرزندانشان در چنین جلسه‌ای جشن ادامه انتشار یک نشریه را بگیرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در میان مطبوعات ایران به طور عمده مجلات و نشریات دیرپا بسیار کم هستند و هنوز هم ما باید به کشورهایی که صاحب نشریاتی با ۱۵۰ و یا ۱۲۰ سال قدمت هستند، حسرت بخوریم. البته بخشی از این موضوع به نگاه مدیریتی به رسانه و بخش دیگری نیز اقتصاد رسانه ارتباط پیدا می‌کند.

انتظامی افزود: در گذشته طرحی از سوی برخی دوستان مطرح شده بود که وقتی مجلات به سن مشخصی می‌رسند از سوی دولت به عنوان میراث فرهنگی ثبت شوند و حرمتشان حفظ شود که البته به مرحله عملیاتی شدن نرسید و امیدواریم که در آینده شاهد اجرایی شدن آن باشیم.

مدیر مسئول ماهنامه شهرزاد نیز سومین سخنران این مراسم بود که با اشاره به ماجرای صدور مجوز این نشریه گفت: سال ۷۶ و حین فعالیت در خانه روزنامه‌نگاران جوان، به همراه سه دوست، به فکر انتشار این مجله افتادیم. منتها با درخواست انتشار این نشریه در سال ۸۲ موافقت شد. یادم هست ماه رمضان بود و میلاد امام حسن‌ مجتبی‌ (ع). من در داخل حرم امام رضا (ع) بودم که به من اطلاع دادند هیئت نظارت با صدور مجوز نشریه موافقت کرده است. البته دوستانم دیگر در کنارم نبودند و در نتیجه خودم به تنهایی انتشار آن را شروع کردم. در دو سه شماره اول شهرزاد بیشتر یک مجله فرهنگی بود و پس از آن به صورت متمرکز برای کودک و نوجوان فعالیت کرد و در سال تاکنون ۸۷ نیز انتشار آن به کمک گروه پیک برتر در حال انجام است.

کاشفی خوانساری ادامه داد: این نشریه تاکنون ۸۰ شماره و در شمارگان یک میلیون نسخه منتشر شده است، اما سعی کردیم که این ماهنامه در اندازه و شکل یک مجله صِرف نماند و در ابعاد مختلفی با خواننده خود ارتباط داشته باشد. البته در کنار توفیقات و فعالیت‌های جانبی دو تجربه در راه‌اندازی دفاتری در خارج از کشور نیز داشتیم که موفق نبود.

پس از کاشفی خوانساری، محمدرضا محسنی، مدیر موسسه پیک برتر در سخنانی اظهار داشت: شهرزاد از این پس تنها یک مجله نخواهد ماند. تصمیم داریم آن را به یک موسسه تبدیل کنیم که با موضوع فعالیت کودکیاری در کنار تمام خانواده‌های ایرانی باقی‌ بماند. این مجله اکنون در حال یک مهندسی مجدد است و دوره جدید آن پس از اعمال تغییرات از مردادماه منتشر خواهد شد. بدون شک آینده تاثیرگذاری نیز خواهد داشت.

سعید تقی‌پور، مدیر عامل روزنامه جهان اقتصاد که قدیمی‌ترین روزنامه اقتصادی کشور نیز به شمار می‌رود دیگر سخنران دعوت شده به این مراسم بود. وی در سخنان خود اظهار داشت: در میان مطبوعات کشور دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد که برخی از آنها فصلی است و برخی نیز اسمی و … اما شهرزاد متعلق به هیچکدام از این دسته‌بندی‌ها نبوده است؛ خدمات زیادی داشته، اما دچار عوام‌زدگی و سطحی‌نگری نشده است. به نظر من این نشریه در کنار عشق، تدبیر و عقلانیت را نیز در انتشار خود به کار بسته است. این یعنی مجله غیر از محتوای خود رد موضوع توزیع و مدیریت بنگاه نشریه نیز موفق بوده است.

در ادامه این نشست و پس از اجرای یک قطعه نمایشی توسط کودکان، هادی خانیکی استاد رشته علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی نیز برای سخنرانی به جایگاه دعوت شد. وی با بیان اینکه مشکل بزرگ جامعه ما فقر نهادهای گفتگویی است، اظهار داشت: ما در جامعه خودمان دچار انسداد گفتمانی هستیم که باید ببینیم در کجا بیشتر خود را نشان می‌دهد. البته به نظر من در جایی که امید و اعتماد و نشاط وجود دارد به ویژه در دنیای کودکان این اتفاق کمتر رخ می‌دهد و همین ضرورت حمایت از آن را نشان می‌دهد.

خانیکی ادامه داد: جامعه ما جامعه‌ای است که فضیلت بخشیدن به آن تنها در میان نهادهای مدنی امکان‌پذیر خواهد شد و کار شهرزاد نیز از این منظر ارزنده است.

وی تاکید کرد: فعالیت برای کودکان زمانی موفق خواهد بود که دنیای کودکان و ما را به یکدیگر نزدیک کند. من به سهم خودم و به عنوان یک معلم این مسئله را بسیار مهم می‌دانم و از هر حرکتی که این شکاف و فاصله را کم کند قدردانی می‌کنم.

فریدون صدیقی، روزنامه‌نگار پیشکسوت نیز آخرین سخنران این مراسم بود. صدیقی در ابتدای سخنان خود گفت: من پدربزرگ سه کودک ۵، ۹ و ۱۱ ساله‌ام و افسوس می‌خورم که امروز آنها در جمع ما نیستند. به عنوان یک پدر بزرگ نیز امروز در مقابل شهرزاد و کار آقای کاشفی سر تعظیم فرود می‌آورم و آن را ستایش می‌کنم.

وی افزود: فعالیت شهرزاد از سه منظر قابل توجه است. نخست اینکه برخلاف برخی نشریات حوزه خانواده زبانی گسسته و بی‌شیرازه ندارد و به زبان ژورنالیسم پایبند است و نگاه حرفه‌ای را در کار خود برقرار کرده است. دومین ویژگی این ماهنامه قدرشناسی و پایبندی به حرمتی است که در حال زائل شدن میان ماست که احترام نهادن به پیشکسوتان است و سومین ویژگی این ماهنامه نیز کاربردی بودن آن در عین قابلیت دانش‌افزایی است.‌

بخش پایانی این مراسم نیز به تجلیل از سه چهره پیشکسوت فعال در عرصه کودک و نوجوان شامل حجت‌الاسلام محمد حسن راستگو، احترام برومند و مصطفی رحماندوست اختصاص پیدا کرد.

برومند در زمان حضور در جایگاه در سخنانی اظهار داشت: من تعجب می‌کنم که دوستان ماهنامه شهرزاد به یاد من بودند چون سال‌هاست که از یاد رفته‌ام و امروز طبیعی است که خوشحال باشم که چنان اثری داشته‌ام که هنوز به یاد آورده می‌شوم.

حجت الاسلام راستگو نیز پس از دعوت برای حضور در جایگاه گفت: برخی مسائل باید بدون اراده ما اما با ضرورت با ما همراه شود. هر عملی مانند انتشار یک مجله هم به نظر من هم بعد مادی دارد و هم بعد معنوی. شهرزاد هم از نظر مادی به نظرم کاملا موفق بوده است، اما بعد معنوی‌ آن نباید در قالب مقاله‌های یک آخوند مانند من خلاصه شود. باید همه بخش‌های این مجله رنگ دین و معنویت داشته باشد.

مصطفی رحماندوست نیز پس از دعوت به جایگاه برای تجلیل شدن به قرائت شعری کودکانه در وصف پدر پرداخت.

منبع:مهر
انتهای پیام/