اولین طرح افزایش تولید گاز ایران در پارس جنوبی با آغاز تولید زودهنگام از فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین فاز در دست اجرای پارس جنوبی در سالجاری در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

IMG11241445

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمزپرس، با توجه به تغییر رویکرد و سیاست‌های وزارت نفت برای توسعه فازهای پارس جنوبی، تولید گاز از اولین فاز استاندارد این میدان مشترک گازی با قطر در نیمه دوم سالجاری آغاز خواهد شد.

در حال حاضر پیشرفت طرح توسعه فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین فاز در دست اجرای پارس جنوبی در دو بخش فراساحلی و ساحلی به حدود ۹۱ درصد رسیده است که در بخش تاسیسات فراساحلی شامل ساخت و نصب سکو و خطوط لوله چاه‌ها پیشرفتی حدود ۹۵ درصد و در بخش حفاری پیشرفت ۸۴ درصدی تاکنون حاصل شده است.

در بخش حفاری چاه های دریایی هم با وجود حفاری ۲۵ حلقه چاه توصیفی و توسعه، امکان برداشت گاز از ۱۸ حلقه چاه فراهم شده است که یک خط لوله دریایی برای تزریق گاز آماده بهره برداری نهایی است.

بر این اساس پیش بینی می شود تا پیش از فرا رسیدن زمستان تولید زودهنگام گاز در اولین سکوی دریایی آغاز شود که در این صورت امکان انتقال و سپس فرآورش این گاز در پالایشگاه ساحلی و سپس تزریق به شبکه سراسری فراهم می‌شود.

سیدهادی میرباقری اخیرا در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت ساخت و راه اندازی سکوهای فراساحلی فاز ۱۲ پارس جنوبی، گفت: با راه‌اندازی اولین خط لوله ۳۲  اینچی دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی انتقال گاز شیرین به سامانه مشعل اولین سکوی فراساحلی بزرگترین فاز پارس جنوبی فراهم شود.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون مراحل آماده سازی و راه اندازی سکوهای دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی در بدترین شرایط آب و هوایی منطقه خلیج فارس در حال انجام است، تصریح کرد: پیش بینی می شود تا شهریور ماه سالجاری امکان تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از اولین سکوی دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی فراهم شود.

مسئول پیگیری امور اجرایی پروژه‌های پتروپارس با بیان اینکه پس از آغاز تولید زودهنگام از اولین سکوی دریایی این گاز به تاسیسات پالایشگاهی در ساحل منتقل خواهد شد، اظهار داشت: مطابق با برنامه زمان بندی پیش بینی می شود تا آبان ماه سالجاری امکان تولید و بهره برداری کامل از اولین سکوی دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی فراهم شود.

وی با یادآوری اینکه تا پائیز سالجاری ظرفیت تولید گاز از اولین سکوی دریایی فاز ۱۲ پارس جنوبی تا سقف یکهزار میلیون فوت مکعب قابل افزایش است، تبیین کرد: علاوه بر این در حال حاضر یکی از شرکت‌های تابع پتروپارس در مراحل نهایی راه اندازی و پیش راه‌اندازی پالایشگاه و تاسیسات فاز ۱۵ و ۱۶ با کنسرسیوم اجرایی این پروزه مشارکت می‌کند.

به گزارش مهر، طرح‌ توسعه‌ فاز ۱۲ به‌ منظور برداشت روزانه‌ ۳۰۰۰ میلیون‌ فوت‌ مکعب‌ گاز از میدان مشترک پارس جنوبی طراحی‌ شده و در دست اجرا است.

هدف‌ از توسعه‌ این مگا پروژه گازی، تولید روزانه‌ ۸۱ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز، ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۷۵۰ تن گوگرد و مایعات گازی است.

در بخش فراساحلی این طرح مشترک گازی در مجموع طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی ۴ سکوی دریایی شامل سه‌ سکوی‌ مستقل‌ سرچاهی (هریک دارای ۱۲ حلقه چاه) و یک سکوی اقماری (۹ حلقه چاه) هر کدام‌ مجهز به‌ تفکیک‌کننده‌ سه‌ فازه‌ (گاز مایعات‌ آب‌) جهت‌ آزمایش‌ چاهها، دو واحد تفکیک‌کننده‌ سه‌ فازه‌ (گاز مایعات‌ آب‌) جهت‌ جداسازی‌ آب‌، تصفیه ‌کننده‌ آبهای‌ آلوده‌ به‌ مواد نفتی‌ قبل‌ از تخلیه‌ به‌ دریا، سکوی‌ مشعل‌ سه‌ پایه‌ در فاصله‌ ۱۶۰ متری‌ از سکوی‌ اصلی‌ جهت‌ تخلیه‌ اضطراری‌ است.

از سوی دیگر ساخت سه رشته خط‌ لوله‌ دریایی‌ ۳۲ اینچی‌ به‌ طول‌ تقریبی ۱۵۰ کیلومتر جهت‌ انتقال‌ گاز تولیدی‌ به‌ پالایشگاه و یک رشته خط لوله ۲۰ اینچ به طول ۲۰ کیلومتر جهت اتصال سکوی اقماری هم در دستور کار قرار دارد.

منبع:مهر