سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: کارداران غیرمقیم ایران و انگلیس تا ۸ روز آینده از سوی دو کشور تعیین می شوند و با تعیین کاردار سفارتخانه ها بازگشایی خواهد شد.

 

IMG15462787

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس ، مرضیه افخم امروز سه شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در این باره که اعلام شده که نمایندگان انگلیس پس از ژنو به تل آویو رفته اند و طرح پیشنهادی ایران را در آنجا گزارش داده اند و آیا این امر مغایر با توافق صورت گرفته نبوده و واکنش ایران به این موضوع چیست؟ بیان کرد: کاری که انجام شده در تداوم اقدامات و روش هایی بود که در مذاکرات قبلی انجام شده، ما نسبت به حفظ مذاکرات از آسیب ها و خدشه ها و دخالت هایی که انجام می دهند به آنها هشدار دادیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم با هوشمندی مذاکره کنندگان مسیر مذاکرات که از سوی دو طرف با خوش بینی از آن یاد شده حفظ شود و با هوشیاری آنها دخالت ها تاثیری بر روند مذاکرات نگذارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ که قرار است پیش از نشست ژنو برگزار شود، گفت: در نشست ژنو تفاهم شد تا قبل از برگزاری دور بعدی مذاکرات گروه کارشناسی نشستی داشته باشد، در خصوص زمان و مکان این نشست هنوز تصمیم گیری نشده، تماس ها در جریان است، دیدار کارشناسان با فاصله زمانی قبل از مذاکرات خواهد بود که نتایج به طور منظم به مقامات عالیرتبه منتقل می شود.

وی همچنین درباره تعیین کاردار غیرمقیم از سوی ایران و انگلیس اظهار داشت: پیرو مذاکرات وزیران امور خارجه در نیویورک و تماس ها بین دو کشور تفاهم شد که بحث تعیین کاردار غیرمقیم به منظور احیا و از سرگیری روابط تنظیم شود.

افخم با بیان اینکه کارداران غیرمقیم تا ۸ روز آینده از سوی دو کشور تعیین می شوند، اظهار داشت: تعیین کاردارها نیازمند مراحل تعیین سفیر نیست و آنها در پایتخت ها به طور ثابت مستقر نمی شوند و به این ترتیب با فعالیت کاردارها سفارتخانه ها نیز بازگشایی می شود و بحث حافظ منافع تمام خواهد شد و تهران و لندن روابط خود را ادامه می دهند.

وی ادامه داد: استقرار کاردار غیرمقیم به مفهوم استقرار ثابت نیست و با تعیین کاردار غیرمقیم بازگشایی سفارت انجام می شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین اعلام کرد: در پی مبادله یادداشت هایی بین ایران و کانادا جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را با تعیین عمان به عنوان حافظ منافع ایران در کانادا و تعیین ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا در ایران اعلام کرد و بر این اساس حفاضت از اموال و منافع جمهوری اسلامی ایران و انجام مکاتبات به این صورت دنبال خواهد شد.

وی همچنین زمان سفر اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در امور سوریه به ایران را  شنبه هفته آینده اعلام کرد و گفت : ابراهیمی در این سفر با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار خواهد داشت .

 

منبع : مهر

انتهای پیام/