در سالهای گذشته با افزایش چشم گیر تبلیغات رسانه ای از جمله ماهواره و اینترنت در زمینه رفع مشکل جنسی و ناباروری به روشهای مختلف برای ایرانیان مواجه بوده ایم و این موضوع بیانگر الگوگیری خواسته یا نا خواسته ما از مدل زندگی جهان غرب بدون بررسی آسیب شناسی است که موجب بروز برخی عوارض و مشکلات ناشی از آنها به جامعه ما می باشد.
به گزارش هرمز پرس به نقل از هرمز ، این عوارض ها و پیامدهای منفی جهت عدم بومی سازی با بستر فرهنگی اجتماعی کشور ما حتی بیش از آنچه در خود کشورهای غربی بروز یافته مشاهده شود.
در موارد ذیل که همگی برگرفته از تحقیقات مستقل علمی و دانشگاهی است نشان می دهد که چگونه تغییر سبک زندگی ، جدا شدن از سنت ها و عادات فرهنگی بومی سلامت جسمی و روحی نسل آینده از جمله سلامت باروری را تحت الشعاع قرار داده است / آمارها نشان میدهند که نرخ شیوع ناباروری در کل کشور ۲/۲۰ درصد با میانگین جهانی است
۱ – آلاینده های زیست محیطی:
آلودگی محیط زیست به ویژه هوای آلوده ای که تنفس می کنیم تاثیر مخربی بر سلامت دارند، سرب و سوخت های اکسیژنه ای جایگزین سرب و آلاینده های ناشی از سوخت ناقص بنزین موجب بلوغ زودرس، افزایش سرطان ها و اثرات سوء در سیستم تولید مثل می شود.
۲ – مصرف مواد مخدر:
ورود و توضیع مواد مخدر در کشورمان به عنوان یکی از ابزارهای تخریب تحریر نسل جوان و نابود سازی سرمایه انسانی در سالهای اخیر رشد حیرت آوری داشته است.
متاسفانه با افزایش حجم و تنوع این مواد و ساخت انواع صنعتی آن مانند کراک و شیشه و عرضه با قیمت ارزان، دامنه گسترش آلودگی و اعتیاد به این مواد بسیار وسیع شده است که علاوه بر تخریب روحی و روانی بر انسان به علت تاثیر شدید بر روی سیستم تولید مثل هر دو جنس در صورت مصرف هرچند اندک آن میتواند موجب ناباروری گردد. سیگار نیز به دلیل وجود نیکوتین هکین اثرات تخریبی را به دنبال دارد.
۳ – محصولات آرایشی:
((باریم)) عنصری از گروه فلزات قلیلیی است که بسیاری ترکیبات و املاح آن به شدت در انسان ایجاد مسمومیت می نماید این عنصر در صنعت کاربرد وصیعی دارد و در ساخت پلاستیک ها، صابون ها و همچنین برخی از محصولات آرایشی از جمله رژ لب مورد استفاده قرار می گیرد که از طریق پوست یا دهان وارد بدن می شود و تاثیرا منفی این ترکیبات در جلوگیری از لانه گزینی جنین در رحم، سقط جنین و انواع بیماری های قلب و عروق با اثبات رسیده است.
۴- آمارهای سازمان غذا و دارو نشان می دهد که چاقی در ایران ۱۰برابر آمار جهانی است و قابل توجه این که چاقی یکی از مهمترین عوامل ناباروری می باشد.
استفاده از انواع هرمون ها و داروهای گوناگون در پرورش دام و طیور نیز موجب شده است که انواع گوشت قرمز و حتی گوشت سفید مرغ و ماهی نیز از سلامت کافی برخوردار نبوده و بقایای این هرمونها در محصولات لبنی هم دیده شود که موجب اختلالات هرمونی، افزایش موهای زائد، ایجاد انواع کیست ها و امثال آن به ویژه در دختران می گرددکه تمام این موارد از جمله موارد موثر در ایجاد ناباروری می باشد.
۵- پوشش و لباس تنگ:
پوشیدن لباس های تنگ در مردان و زنان موجب اختلال در خون رسانی به اعضای تولید مثل می شود که در زنان موجب انواع عفونت ها، تولید کیست های تخمدانی و بیماریهای قارچی دستگاه تناسلی و نهایتا کاهش قدرت باروری می گردد. همچنین در خانم ها با تغییر حجم لگن زایمان طبیعی را دشوار یا غیر ممکن می سازد.
۶- امواج و تشعشعات الکترو مغناطیسی:
تلفن های همراه در زندگی روزمره انسان و انتشار برخی گزارش های علمی در مورد اثرات نامطلوب امواج مایکروویو ساطع شده از آنها برخی فرایندهای رشد و نمو، نظیر عملکرد سیستم عصبی مرکزی باعث نگرانی های بسیاری در مورد اثرات احتمالی این امواج بر سلامت انسان شده است.
مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ میلادی روی تغییرات درجه حرارت اندام تولید مثلی مردان در هنگام استفاده از رایانه های کیفی (لپ تاپ) روی پا صورت گرفته است، نشان می دهد که میدان های مغناطیسی تولید شده از طریق تاثیر بر میزان تحرک اسپرم ها، قابلیت های تولید مثلی را دچار اختلال می نماید.