با حذف قوانین حقوق بشر از دیوان عالی آمریکا باراک اوباما پس از پایان دوره مسئولیت خود از حق رای دادن به عنوان یک سیاه پوست محروم می باشد.

timthumb.php

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،دیوان عالی آمریکا بنا به حکمی که صادر کرد، بخش اصلی قانون حفاظت از حق رای اقلیت‌ها در مقابل تبعیض‌نژادی را بی‌اعتبار تشخیص داد. با این حساب شاید حتی باراک اوباما هم پس از پایان دوره مسئولیت خود از حق رای دادن به عنوان یک سیاه پوست محروم باشد.

قانون حفاظت از رای اقلیت‌ها که در سال ۱۹۶۵ میلادی به تصویب رسیده بود، از حق رای‌دهندگان غیرسفید پوست در ایالت‌های جنوبی آمریکا حمایت می‌کرد.

در زمان تصویب این قانون در بیش از نیم قرن پیش‌، در بخش‌هایی از آمریکا به دلایل مختلف از رای دادن سیاه‌پوستان جلوگیری می‌شد.

قانون حفاظت از حق رای اقلیت در برابر تبعیض‌نژادی این امکان را فراهم می‌کرد تا با نظارت بر روند انتخابات از رای‌دادن رنگین‌پوستان جلوگیری نشود.

تا پیش از دهه ۱۹۶۰ میلادی در ایالت‌های جنوبی آمریکا گاهی از شرکت شهروندان سیاه‌پوست تنگ‌دست و یا بی‌سواد در رای‌گیری، با موانعی همچون شرط قبولی در امتحان سوادآموزی جلوگیری می‌شد.

دیوان عالی آمریکا اعلام کرد که این قانون را به لحاظ تغییر شرایط اجتماعی در آمریکا با واقعیت‌های روز این جامعه منطبق نمی‌داند.

جان رابرتس، قاضی ارشد دیوان عالی آمریکا می‌گوید، اطلاعات درج شده در این قانون که بر اساس آن ایالت‌ها و مناطق شامل نظارت فدرال بر قوانین انتخاباتی تعیین می‌شود به چندین دهه پیش بازمی‌گردد.

این قاضی دیوان عالی آمریکا می‌گوید، کنگره آمریکا باید قانون جدیدی وضع کند که بر اساس آن بتوان تشخیص داد قانون حفاظت از رای اقلیت در کدام ایالت‌های آمریکا قابل اجرا است.

طبق قانون حفاظت از رای اقلیت که دیوان عالی آمریکا آن را نقض کرده است، ۱۵ ایالت که اغلب از جمله ایالت‌های جنوبی این کشور با سابقه نژادپرستی هستند، باید پیش از تغییر قوانین انتخاباتی خود، تأیید دولت فدرال را در واشنگتن جلب می‌کردند.

با حکم جدید دیوان عالی آمریکا مشخص نیست که ایالت‌ها و مناطق شامل آن در این کشور تا چه حد در اعمال تبعیض علیه رای‌دهندگان رنگین‌پوست اختیار عمل خواهند داشت.

منبع: رویداد

انتهای پیام/