وزیر نیرو شیرین سازی و انتقال آب از دریاهای شمال و جنوب را تنها راه نجات کشور از تنش های آبی اعلام کرد و گفت: خشکسالی چالشی است که در بخش آب کشور وجود دارد.

IMG18462634

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،مجید نامجو گفت: در شورای عالی آب مسئولان رده اول کشور متوجه شدند که مصرف کننده اصلی آب بخش کشاورزی است و باید به آن بخش برسند. وزیر نیرو در نشست شورای مدیران ارشد بخش آب کشور با قدردانی از تلاش های مدیران بخش آب کشور در ۴ سال گذشته اظهار داشت: خروجی نشست های هم اندیشی مدیران ارشد بخش آب که براساس خرد جمعی اداره می شد همان تصمیم های بزرگی بود که در این بخش رخ داد.

وزیر نیرو به برگزاری ۵ نشست شورای عالی آب اشاره کرد و افزود: آبگیری سد کارون ۴، آبگیری سد گتوند، یکپارچه سازی شرکت های آبفای شهری و روستایی و کار خوب انجام شده در بحث هدفمندی یارانه ها از تصمیم ها و نتایج خوب نشست های شورای آب بود.

وی افزود: استفاده از فاینانس های خوب در بخش آب به ویژه فاینانس چین و اوراق مشارکت نیز کار بزرگی در بخش آب کشور بود. نامجو شیرین سازی و انتقال آب از دریاهای شمال و جنوب را نیز کار سنگین و خوبی در بخش آب کشور عنوان کرد که با با وجود تنش آبی در کشور تنها راه جبران کمبود آب و کنترل تنش های آبی است.

وزیر نیرو شکل گیری قانون برنامه پنجم توسعه، قانون چاه های فاقد پروانه و طرح جامع مدیریت به هم پیوسته آب را از دیگر آرزوهای بخش آب کشور دانست که در دولت دهم به ثمر نشست. وی خشکسالی ها را از چالش های موجود در بخش آب کشور دانست و گفت: این چالش فشارهای زیادی به بخش آب کشور وارد کرد که خوشبختانه همه آنها یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته شد.

نامجو گفت: بحث آب بحث آسانی نیست و به مراتب پیچیده تر از بخش برق است و تنها از جنبه تخصصی و صرف فنی نمی توان آن را مدیریت کرد و باید همراه با آن نگاه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … داشت تا اصلاح صورت پذیرد و صرف نگاه تخصصی ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد.

منبع:مهر

انتهای پیام/