با بهره برداری کامل از طرح توسعه پالایشگاه لاوان یک میلیون لیتر به تولید بنزین این پالایشگاه و تولید روزانه بنزین کشور افزوده می شود.

هرمز پرس

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس ، پروژه توسعه و بهینه سازی پالایشگاه لاوان که در نیمه نخست سال گذشته در مجموعه پروژه های مهرماندگار دولت جای گرفت، قرار بود تا پایان سال ۹۱ تکمیل شده و به بهره برداری برسد.
این طرح که با هدف افزایش ظرفیت پالایشی این پالایشگاه تا ۸۰ هزار بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی، افزایش تولید بنزین، گوگردزدائی از محصولات و تولید فرآورده های نفتی براساس استاندارد یورو ۴ در برنامه اجرا قرار گرفته بود، با اعلام امروز مدیرعامل شرکت پالایش نفت لاوان در هفته آینده به بهره برداری نهایی می رسد.

با بهره برداری از توسعه و بهینه سازی پالایشگاه لاوان در مجموع تولید بنزین به میزان ۱٫۹ میلیون لیتر در روز ، تولید نفت سفید و سوخت جت هر کدام به میزان ۱ میلیون لیتر در روز ، تولید نفت کوره به میزان ۱۰ هزار لیتر در روز و تولید گاز مایع به میزان ۳۰ هزار لیتر در روز افزایش می یابد.

از مجموع افزایش ۱٫۹ میلیون لیتری تولید بنزین در این پالایشگاه، تا پایان سال گذشته ۹۰۰ هزار لیتر به تولید پیشین پالایشگاه افزوده شده بود و اکنون با تکمیل طرح توسعه این پالایشگاه مجددا یک میلیون لیتر به تولید بنزین این پالایشگاه افزوده خواهد شد و تولید بنزین پالایشگاه لاوان که با کاهش آلاینده ها با استاندارد یورو ۴ تولید می شود را به ۲٫۸ میلیون لیتر در روز می رساند.

محمدعلی دادور مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، با اشاره به اینکه :چهارده پروژه از مجموعه طرح بهبود فرایند و بهینه سازی ظرفیت شرکت پالایش نفت لاوان همزمان با اعیاد شعبانیه با حضور مسئولان ارشد نظام اسلامی افتتاح و به بهره برداری می‌رسد افزود: با اجرای این پروژه ها، تولید بنزین این پالایشگاه از یک میلیون و ۸۰ هزار به دو میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در روز، نفت‌گاز از یک میلیون و هفتصد به چهار میلیون لیتر در روز و گاز مایع نیز از ۳۰ تن به ۱۰۰ تن در روز افزایش می یابد.

دادور با بیان اینکه با افتتاح این واحدها کیفیت فرآورده های تولیدی بنزین این پالایشگاه به استاندارد یورو ۴ ارتقاء می یابد، تصریح کرد: کاهش میزان نفت کوره تولیدی پالایشگاه از ۳۷ درصد خوراک به ۲۰ درصد، از دیگر دستاوردهای اجرای این پروژه ها است .

مدیر عامل پالایشگاه لاوان میزان سرمایه گذاری در این پروژه های چهارده گانه را بیش از ۳۷۰ میلیارد ریال و ۷۷ میلیون یورو عنوان کرد و افزود: این چهارده پروژه از مجموعه پروژه های طرح بهبود فرایند و بهینه سازی ظرفیت این پالایشگاه به عنوان یکی از طرح های مهر ماندگار شامل واحدهای تصفیه هیدروژنی و تبدیل کاتالیستی نفتای سنگین (واحد ۱۳۰۰)، تقطیر در خلا، مخازن ذخیره سازی خوراک و فرآورده های نفتی، شبکه تولید و توزیع برق، واحد تولید و توزیع آب شیرین است.

وی واحدهای تولید و توزیع بخار و آب مقطر برگشتی (Polisher)، تولید و توزیع هوای فشرده، شبکه برداشت و توزیع آب دریا، شبکه جمع آوری و سوزاندن گازهای مشعل، احداث ساختمان آزمایشگاه و کارگاه مرکزی، مخزن آب صنعتی، خرید و نصب دکل رادیو و راه اندازی تجهیزات بی‌سیم، خرید تجهیزات و ماشین آلات آتش نشانی و احداث ساختمان آموزش را از دیگر واحدهای آماده افتتاح در هفته آینده عنوان کرد.

دادور همچنین تصریح کرد: احداث واحد سرویس های جانبی نیز که شامل ‌ چهار دستگاه توربین بخار مولد برق هر یک به ظرفیت ۷ مگاوات، احداث ۱۲ مخزن ذخیره سازی خوراک و فرآورده های نفتی با ظرفیت ۲۴۰ میلیون لیتر و احداث تولید آب شیرین به میزان چهار میلیون و هشتصد هزار لیتر در روز از پروژه های تمام شده این طرح محسوب می شود.

پیش از این فاز یک طرح بزرگ بهبود فرایند و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه لاوان شامل احداث واحدهای تقطیر در جو که اهداف طرح را در بخش بهینه سازی ظرفیت محقق ساخته است، سال ۹۰ به بهره برداری رسید.

با افتتاح و بهره برداری از این فاز ضمن افزایش ظرفیت پالایش نفت خام شرکت پالایش نفت لاوان از ۳۰ هزار به ۵۰ هزار بشکه در روز، ظرفیت تولید گاز مایع از ۳۰ تن به ۱۱۰ تن در روز، نفت گاز از یک میلیون و ۷۵۶ میلیون لیتر به دو میلیون و ۷۵۱ میلیون لیتر در روز افزایش یافت.

تولید محصول جدید نفتا به میزان یک میلیون و ۹۱۳ هزار لیتر در روز، کاهش تولید فرآورده های سنگین (نفت کوره) و افزایش تولید فرآورده‌های سبک با ارزش همچون بنزین خام از دستاوردهای فاز یک این پروژه بود.

دادور با تاکید براینکه کیفیت فراورده های تولیدی مطابق با استاندار یورو ۴ است افزود: با اجرای این پروژه ها میزان نفت کوره تولیدی پالایشگاه از ۳۷درصد خوراک به ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی، افزایش ظرفیت پالایش نفت خام از ۳۰ هزار به ۶۰ هزاربشکه در روز، کاهش تولید فراورده های سنگین(نفت کوره)، ظرفیت تولید فراورده های سبک باارزش(گاز مایع، بنزین،سوخت جت و نفت گاز)، تولید فراورده های نفتی مطابق با استاندارهای جهانی(یورو ۴)، کاهش آلاینده های زیست محیطی، بهبود عملکرد اقتصادی شرکت و بهینه سازی مصرف انرژی، فراهم گردیدن زمینه های اشتغال مولد و مستمر،ارتقاء سطح دانش و تجربه نیروی انسانی و ایجاد بسترهای لازم برای تربیت نیروهای متخصص را از دستاوردهای طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه نفت لاوان عنوان کرد.

دادور، دسترسی آسان به آبراه های بین المللی و داخلی، قرارگرفتن در منطقه ویژه اقتصادی لاوان، وجود ترمینال های مختلف هوایی، دریایی برای جابجایی افراد، کالا و فراورده ها، تاسیس قطب سوم انرژی و پتروشیمی کشور در منطقه ویژه اقتصادی لاوان را از شاخص های استراتژیک و منحصربفرد شرکت لاوان برشمرد.

وی تاکید کرد: برای احداث واحد تصفیه هیدروژنی و تبدیل کاتالیستی نفتای سنگین اعتباری بیش از ۱۰۵ میلیارد ریال و بیش از ۲۰ میلیون یورو همچنین برای احداث واحد تقطیر در خلا حدود ۳۲میلیارد ریال و در حدود ۷۱۹ هزار یورو هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت نفت پالایش لاوان، افزایش ظرفیت تولید و اضافه شدن VB به تولیدات شرکت، ایجاد ارزش افزوده و رشد شاخص های اقتصادی، افزایش توان عملکردی نیروی انسانی، احداث مخازن ذخیره سازی خوراک و فراورده های نفتی، اضافه شدن ۱۲ دستگاه مخزن ذخیره سازی، افزایش ۲۴۰ میلیون لیتر، احداث شبکه تولید و توزیع برق، اضافه شدن ۴ دستگاه توربین بخار مولد برق هریک به ظرفیت ۷ مگاوات به تولید برق پالایشگاه، احداث واحد تولید و توزیع آب شیرین، احداث واحد تولید و توزیع بخار و آب مقطربرگشتی را از دستاوردهای اجرایی این پالایشگاه برشمرد.

وی همچنین از احداث واحد تولید و توزیع هوای فشرده، شبکه برداشت و توزیع آب دریا، جمع آوری و سوزاندن گازهای مشعل، ساخت آزمایشگاه و کارگاه مرکزی، مخزن آب صنعتی و نیز خرید و نصب دکل رادیو و راه اندازی تجهیزات بی سیم، خرید تجهیزات و ماشین آلات آتش نشانی خبر داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/