آقای روحانی و تیم دیپلماسی جمهوری اسلامی با رویکردی متفاوت از سالهای گذشته در نیویورک حاضر شده و یکی از خبرسازترین کشورها در مجمععمومی امسال بدون شک جمهوری اسلامی ایران بود.در خصوص رویکرد دولت و مواضع اعلام شده در نشست ها و مصاحبه های متعدد در نیویورک

 

1921259_Page__2

 

 

 

آقای روحانی و تیم دیپلماسی جمهوری اسلامی با رویکردی متفاوت از سالهای گذشته در نیویورک حاضر شده و یکی از خبرسازترین کشورها در مجمععمومی امسال بدون شک جمهوری اسلامی ایران بود.در خصوص رویکرد دولت و مواضع اعلام شده در نشست ها و مصاحبه های متعدد در نیویورک مطالب زیادی وجود دارد که در این نوشتار به اجمال به برخی اشاره می شود:

مسئله هسته ای ایران سالهاست به معضل اصلی آمریکا تبدیل شده و حل این مسئله برای اوباما بعد حیثیتی پیدا کرده است به همین خاطر است ک به هر وسیله ای متوسل شده تا بتوانند ایران را پای میز مذاکره ببرد و یا نامه نگاری و تماس تلفنی را به سرعت رسانه ای می کنند. همه این ها حاکی از این است که اوبامب لابی صهیونیستی قول داده که از هر راهی غیر از حمله نظامی فعالیت هسته ایران را متوقف کند و این راه غیر نظامی دوگانه تحریم مذاکره است. هرچند که واضح است این راه انتخابی اوباما از بین چند گزینه نیست بلکه گزینه موجود برایاو است. این که اوباما اعلام می کند ما به دنبال براندازی ایران نیستم به معنای عجز و ناتوانی در براندازی است نه از روی لطف و محبت کما این که در طول ۶۰سال گذشته هرچقدر توانسته اند به ملت ایران ضربه زده و طوطئه کرده اند و در ۳۴ سال گذشته کاری غیر از براندازی انجام نداده اند که نمونه آخر آن تحریم های به زعم خودشان فلج کننده است.

تجربه سالها مذاکره ما با ۱+۵ و همچنین نوع تعامل آمریکا با کشورهای دیگر مانند کره شمالی به خوبی این واقعیت را نمایان می کند که: آمریکا به خاطر خوی استکباری و سلطه گری خود و بدلیل توهم ابر قدرتی دنیا هیچ وقت به دنبال بازی برد- برد نبوده است و یا پس از مدت کوتاهی ورق را برگردانده و توافقات را نادیده گرفته است چیزی که همه دنیا از مذاکره با آمریکا دیده اند بی صداقتی و بی منطقی است لذا اگر اوباما منطقمتفاوتی با سالهای گذشته در مجمع ارائه می کند یا جان کری از آینده مذاکرات ایران ابراز امیدواری می کند. دیپلماتهای ما نباید فریب خورده و به این شیطان بزرگ خوش بین باشند.

وضعیت اقتصادی کشور هم به واسطه سوء مدیریتها و برخی سیاستهای غلط اقتصادی در گذشته و ضعیت خوبی نیست اما به این معنی نیست که ما فلج شده ایم و پویای اقتصادی را از دست داده ایم. ظرفیتهای بالقوه کشور آنقدر هست که اگر تدبیر درستی اندیشیده شود برای بالفعل کردن آنها به خوبی میتوان تهدید را به فرصت تبدیل کرد و این همان تقویت ساخت داخلی قدرت به عنوان اصلی ترین راه برون رفت از وضعیت فعلی.

لیکن به نظر می رسد نگاه دولت آقای روحانی برای حل مشکلات اقتصای بیشتر به خارج کشور دوخته شده و راه حل را در تعامل و مذاکره می بیند و سناریوهای خود را بر این طریق تنظیم نموده اند. در این خصوص باید گفت که دلسوزان ایران اسلامی از هر روشی که بتوانند ضمن حفظ استقلال و عزت ملی فشار را از مردم بردارد استقبال می کنند و در مرحله اول این حق را به دولت می دهند، که با سیاست های خود به دنبال حل مسئله باشند ولی برخود واجب می دانند تجربه گذشته را بازگو نمایند و به دولت هشدار دهند که اولا راه حل را درون جستجو نمایید و ثانیا به این لبخند ها خیلی امیدوار نباشید.

نوع حضور آقای روحانی و همراهان وی در نیویورک و مباحثی که ارائه نمودند به دنیا نشان داد که ایران مانند گذشته برای گفتگو و مذاکره منطقی آماده است. حتی با لحنی متفاوت تر از دولت گذشته و با رویکردی مثبت تر.

در این جا بحث تکراری اعتماد سازی مطرح می شود که باید گفت :اکنون نوبت آمریکاست که اعتماد سازی را شروع نماید.آمریکاست که باید ثابت کند که به دنبال حل مسئله در چارچوب منطقی است، آمریکا است که باید ثابت کند که از خوی استکباری خود دست برداشته و از موضعی برابر حداقل بازی برد – برد است و باید با صراحت به دولت مردان ایران اسلامی بگوییم که تا همین حد که شما جلو رفته اید کافی و بلکه اضافی نیز هست و تا اقدام مثبت و اعتماد سازی از آمریکا شروع نشده شما نباید قدم بعدی را بردارید.

در پایان تاکیید بر چهار نکته خالی از لطف نیست:

مواضع اعلام شده در سخنرانی آقای روحانی در مجمع عمومی و همچنین برخی مصاحبه های ایشان با رسانه ها مواضع درستی در چارچوب سیاست خارجی نظام بود و شا یشسته قدر دانی از ایشان است.

درنگاه جنبش دانشجویی و انقلابیون ایران اسلامی آمریکا همنان شیطان بزرگ است و به این زودی ها از خوی استکبار خود ست بر نمی دارد.

راه حل برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور ساخت درونی قدرت بالفعل کردن ظرفیتهای عظیم کشور و به تعبیری همان اقتصاد مقاومتی است.

مذاکره از موضع ضعقف و بازی کردن در پازل دشمن و فریب او را خوردن که منجر به عدم رعایت عزت مصلحت و حکمت در سیاست خارجی شود خط قرمز جنبش دانشجویی است و از دولتمردان خود انتظار داریم نرمش قهرمانانه (خصوصا پسوند قهرمانانه) را به درستی و کامل فهم نمایند و به اجرا در آورند.

حسین سالاری

انتهای پیام/