اگر به خاطر داشته باشید چندی پیش ازبرنامه بنیاد الهام مریخ جهت اولین سفر توریستی فضایی آن هم به مقصد مریخ تا سال۲۰۱۸ خبر دادیم..

inspiration-mars-mission-will-use-human-waste-for-radiation-shield
به نظر می رسد دنیس تیتو برنامه ریزی دقیق و منطقی را برای سفر جاه طلبانه اش در نظر دارد. و فکر همه چالش های ۵۰۱ روز زندگی خارج از کره خاکی را کرده است.

یکی از این چالش ها محافظت از مسافران فضایی در مقابل تشعشعات کیهانی بدون صرف منابع ارزشمند فراوان است. تیم طراحی این بنیاد یک راه حل هوشمندانه را پیش بینی کرده، اگر چه زیاد جذاب نیست: فضولات انسانی. در ابتدای سفر دیواره های سفینه الهام مریخ با کیسه هایی مملو از آب پوشانده خواهد شد تا از سرنشینان در مقابل اشعه های کیهانی محافظت شود. احتمالا این کیسه ها از جنس پلی اتیلن خواهند بود. البته این آب توسط توریست های فضانورد مصرف خواهد شد و در ادامه سفر کیسه های خالی توسط فضولات انسانی پر خواهند شد.

البته این محصولات ثانویه کاربرد دیگری هم خواهند داشت. آب آنها را جدا خواهند کرد و از آب تصفیه و ضدعفونی شده دوباره برای شرب استفاده می کنند. از سوی دیگر، با توجه به اینکه مواد پایه آبی بهتر از فلزات توانایی مقاومت و جلوگیری از نفوذ تشعشعات را دارند، به صورت تئوری این رویکرد می تواند بهترین روش برای کم کردن از وزن سفینه و سیستمی برای به حداکثر رساندن فضاهای لازم برای سرنشینان باشد.

اگر گروه «الهام مریخ» بتوانند کارایی کیسه ها را در بالاترین حد ممکن نگه دارند، دیگر لازم نیست نگران سلامت مسافران و خطرات اشعه های کیهانی باشند. البته اینکه احاطه شدن توسط چنین سپر دفاعی احساس خوبی خواهد داشت یا خیر، موضوعی دیگر است!

انتهای پیام/