حجت السلام حسین دهنوی، کارشناس امور خانواده در گفتگو با خبرنگار هرمزپرس با اشاره به شرایط ازدواج در جامعه کنونی گفت:شرایط ازدواج به سه شکل است ازدواج مدرن، سنتی و  عقلانی یا اصولی را می توان نام بردو بهترین روش این سه مورد روش ازدواج عقلانی یا اصولی است.

وی با بیان اینکه ازدواج مدرن با ارتباط دختر و پسر  در کوچه ،بازار،همایش و دانشگاه ها اتفاق می افتد و خیلی خطرناک است، افزود:ازدواج سنتی در زمان محدود شکل می گیرد و همه مراسم خاستگاری و عقد در طول یک هفته صورت می پذیرد و این روش هم توصیه نمی شود.

دهنوی اظهار کرد: ازداوج عقلانی یا اصولی  براساس ازدواج سنتی است و با پرسش چند سوال دختر و پسر از همدیگر  آغاز می شود و بعد از آن با تحقیق ، تبادل فکر و استفاده از مشاور ه برای قدرت شخصیت صورت می پذیرد ، این مدل ازدواج را بیشتر تاکید شده است.

وی افزود:با توجه به اینکه فاصله بین بلوغ جنسی و ازدواج در پسران ۸ الی ۱۰ سال و دختران ۶الی۷ است و در این فاصله سنی که بر افراد امکان ازدواج وجود ندارد به این موراد رعایت کنند تا مبادا با کارهای ناشایست نیازهای خود را برآورده سازند.

کارشناس امور خانواده با توجه به سن ازدواج برای جوانان گفت:سن ازدواج برای دختر و پسر به صورتی باشد که خانم ها کوچک تر از آقا باشد مطلوب سنی بین ۳الی ۷ سال است و بیش از این  توصیه نمی شود زیرا برای اقایونی که خانم های آنان بالاتر از ۱۰ سال باشد مقداری مشکل پیش خواهد آمد .

دهنوی با اشاره به اینکه در ازدواج همه افراد بی عیب نخواهند بود و در بین ما فقط ۱۴ نفر گل بی خار بودند گفت: با توجه به اینکه مثلا اگر زوجین از ۱۰۰درصد ۳۰ درصد از آن دارای مشکل می باشند با ازدواج که شکل گرفته  اگر توانستید در طول زندگی با تدبیر و با حساب دلش را بدست آورد و آرام آرام تیغ های را کنده و اگر نتوانستید مشکل را حل کرد با استفاده ازیک زربرق دور گل پیچانده است و مدارا می کنیم.

وی افزود:افرادی که با اخلاق همدیگر قبل از ازدواج آشناییت دارند و با امید این هستند که با ازدواج مشکل و اخلاق همسر خود را حل نموده وهمتای خود کرده این تفکر اشتباه است در صورتی خصلت و رفتار افراد هر چیزی هست که همان است.

کارشناس امور خانواده با اشاره به عقد موقت برای دختران تاکید کرد:توصیه من برای دختران این است که در عقد موقت برای شما مناسب نیست و این عقد مانند عقد دائم است که منبع قانونی و شرعی ندارد و با توجه با اینکه خانواده های دختر زیر بار چنین کاری نمی روند.

وی افزود:ازدواج موقت برای دختران آفت های فراوانی دارد، اگر دختر و پسر به این نتیجه برسند که برای همدیگر مناسب نیستند اما با اشاره به اینکه علاقه ای بینشان ایجاد شده است مانع کنسل کردن عقد موقت خود خواهند بود.

 انتهای پیام/م