رییس دانشگاه مذاهب اسلامی هرمزگان گفت: بزودی شعبه خواهران این دانشگاه به صورت مجزا راه اندازی خواهد و تاکنون شرایط تحصیل برای تمامی فرقه های اسلامی موجود است.

طباطبایی-100x100

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس ، سید محمدرضا طباطبایی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی در گفتگو با خبرنگار هرمز پرس گفت : مردم شیعه و سنی استان هرمزگان سالهاست که از لحاظ عملی به وحدت جامع رسیدند و اختلافات جزئی بین دو مذهب ناشی از ورود افراد غیر کارشناس در این حوزه است.

وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، بیان کرد: این دانشگاه با پیگیری های ۱۰ ساله مردم هرمزگان و مسئولین امر در سال ۹۱ تشکیل شده و قصد دارد در فضایی کاملا علمی کارشناسان متخصص در فرق مختلف اسلامی را در جامعه تربیت کند.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی هرمزگان افزود: مردم شیعه و سنی استان هرمزگان سال های متمادی است که به وحدت عملی رسیدند، اما بدنبال آن هستیم که اختلافات نظری را تا حدودی کاهش داده و به وحدت نظری جامع تری برسیم.

طباطبایی با بیان اینکه بزرگان فقه شیعه و سنی به حفظ کلمه وحدت در میان یکدیگر توجه خاصی دارند و آن را عامل شکست دشمنان می دانند، افزود : هر چه بر محور قرآن و پیامبراکرم(ص) تمسک جوییم و نقاط مشترک را بزرگ کنیم این وحدت ناگسستنی تر خواهد شد.

اختلاف بین مذاهب اسلامی ناشی از ورود افراد غیر کارشناس است

وی در ادامه سخنان خود یکی از ریشه های اختلاف افکنی بین دو مذهب شیعه و سنی را اظهار نظر های غیر کارشناسی شده توسط افرادی دانست که برای مطرح شدن دست به سخنان غیر علمی و مخالفت می زنند.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی هرمزگان تصریح کرد: کسانی که قصد نظریه پردازی در حوزه های دینی را دارند، باید همانند رشته های دیگر که نیازمند تحصیل است، علم ورود به این حوزه را داشته باشند.

وی در ادامه سخنان خودریشه های اصلی اختلاف افکنی بین فرق مختلف اسلامی را سخنان افراد غیر تعلیم دیده یا جاهل و یا مغرضانی که از این اختلاف سود برده اند دانست .

این مسئول دانشگاهی در ادامه گفت: کسانی که قصد نظریه پردازی در حوزه های دینی را دارند، باید همانند رشته های دیگر که نیازمند تحصیل است، در این حوزه تلاش و درس آموخته باشند .

طباطبایی ادامه داد: جای بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل مختلف دینی جهت روشن تر شدن حقیقت، حوزه و دانشگاه است که هر دو طرف دارای علم باشند و کشیده شدن این مسائل به سطح غیر کارشناسی و غیر علمی جامعه نتیجه ای جز درگیری بیهوده را نخواهد داشت .

وی افزود: پایه بسیاری از ناامنی های بوجود آمده در کشورهای اسلامی همسایه را تفرقه افکنی دشمنان دانست و افزود هیچ راهی برای ایجاد امنیت پایدار نیست مگر اینکه اصل و اساس آن وحدت و احترام متقابل به عقاید دیگران است .

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی هرمزگان خاطرنشان کرد: تمسک همه مسلمانان به فرمایشات وحدت آفرین مقام معظم رهبری می تواند بهترین راه برای ایجاد یک جامعه اسلامی بدور از نزاع باشد .

طباطبایی با اشاره به ناامنی های بوجود آمده در کشور های همجوار گفت: اختلافاتی که به عنوان شیعه و سنی در بعضی از کشورها بوجود می آید، همگی ناشی از نداشتن علم و بحث توسط افراد غیر کارشناس است.

این مسئول دانشگاهی اضافه کرد: شهری که ناامن شود فرقی میان شیعه و سنی را در نظر نمی گیرد و خسارت آن به هر دو مذهب وارد می شود، بنابراین امنیت پایدار با وحدت میان فرق اسلامی شکل می گیرد.

دانشجویان شیعه و سنی در کنار هم زندگی می کنند

وی امکان تحصیل هم زمان شیعه و سنی در کنار هم و جلوگیری از سفر علاقمندان این رشته به استان های دیگر جهت ادامه تحصیل را از جمله نیازهای احداث این دانشگاه برشمرد و افزود: دو فقه شافعی، امامیه و فقه تطبیقی دروس مشترکی هستند که دانشجویان شیعه و سنی در کنار هم می گذرانند.

طباطبایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فضای موجود بین دانشجویان شیعه و سنی کاملا صمیمی است و خوابگاه این دانشجویان در کنار هم بوده و بدون اختلاف در کنار هم زندگی و تحصیل می کنند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با بیان اینکه کلاس های این دانشگاه به صورت تفکیک جنسیتی برگزار می شود، گفت: بزودی شعبه خواهران این دانشگاه به صورت مجزا راه اندازی خواهد و تاکنون شرایط تحصیل برای تمامی فرقه های اسلامی موجود است.

طباطبایی خاطرنشان کرد: پذیرش دانشجویان در این دانشگاه همانند سایر دانشگاه ها از طریق کنکور سراسری انجام می گیرد.

ویدر پایان یادآور شد: در حال حاضر ۱۰۰ نفر دانشجو در رشته کارشناسی فقه حقوق امامیه و فقه حقوق شافعی مشغول به تحصیل هستند.

انتهای پیام/