رئیس جمهور با بیان اینکه پیشرفتهایی چون ارسال ماهواره و موجود زنده به فضا از دستاوردهای همین دولت است گفت: هم اکنون ۱۲ هزار سانتریفیوژ در سایت های هسته ای ما می چرخد و ۵ هزار سانتریفیوژ دیگر آماده کلید خوردن است.

IMG23050540

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،محمود احمدی نژاد در گفتگوی تلویزیونی با مردم در پاسخ به این سئوال که آیا جدا شدن بسیاری از مدیران ارشد در دولت های نهم و دهم نشان دهنده داشتن برنامه بود یا بی برنامگی اظهار کرد: این موضوع حتما نشان دهنده داشتن برنامه است چون اگر برنامه ای نبود نیازی به تغییر هم وجود نداشت ضمن اینکه در این بین تغییر مهم نیست بلکه هدف و برنامه دولت مهم است.

رئیس جمهور با طرح مثالی فوتبالی افزود: بهترین مربیان دنیا هم تغییرات زیادی در ترکیب خود انجام می دهند. ممکن است یک بازیکن ۵ دقیقه بازی کند اما مهم نتیجه ای است که از عملکرد او برای تیم باقی می ماند بر این اساس در کار مدیریت هم باید نتیجه عملکرد را ببینیم. متاسفانه برخی اصالت را به این می دهند که یک فرد باید باشد. به نظر بنده اصالت با هدف ترسیم شده است.

احمدی نژاد تصریح کرد: نگاه ما در این تغییرات و جابجایی ها جناحی، سیاسی و شخصی نبود بنده هم هیچ وقت توضیح ندادم که چرا فلان فرد را کنار گذاشتم چون معتقدم که برای پست خلق نشده بلکه حق هدفی است که برای مردم از سوی دولت ترسیم شده است.

وی در پاسخ به این سئوال که با توجه به اینکه عدالت تیتر اصلی دولت های نهم و دهم بوده است آیا در کشور ما امروز شرایط عادلانه تر از ۸ سال گذشته است گفت: عدالت یک هدف آرمانی است آرزوی ما عدالت مطلق است که انسان کامل باید آن را اجرا کند چون اوست که تجلی عدالت است اما برای اجرای عدالت نسبی کارهای زیادی نظیر سهام عدالت صورت گرفت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سهام عدالت مهمترین کار اجرایی و نرم افزاری در کشور است که تا ۴۹ میلیون نفر هم جلو خواهد رفت. هدفمندی یارانه ها، ایجاد بنگاههای کوچک، افزایش حقوق بازنشستگان و کارکنان رده پائین، کمک به زندانیان معسر، افزایش قرض الحسنه ها از جمله اقدامات دولت برای اجرای عدالت بود.

وی با اشاره به اینکه قرض الحسنه ها در این دولت به شدت افزایش یافت یادآور شد: این موضوع باعث شد که ضریب جینی پائین بیاید. امروز به رغم افزایش مصرف کل ضریب جینی و نسبت کاهش یافته و این نشان می دهد که به سمت عدالت حرکت کرده ایم.

احمدی نژاد در پاسخ به این سئوال مجری برنامه که در حوزه علم و فناوری چه کرده اید چرا که یکی از اتهامات مطرح درباره دولت شما به حاشیه رانده شدن نخبگان است عنوان کرد: من خودم دانشگاهی هستم و اگر در این کشور نخبه محسوب می شوم می خواهم از این جایگاه سخن بگویم چرا که هیچ وقت سعی نکرده ایم از تعابیری استفاده کنیم که معیار مشخصی ندارد. سطح سواد و تحصیلات اعضای دولت های نهم و دهم از همه دولت های گذشته بالاتر است و مدارک آنها هم جدی و واقعی است. نیمی از اعضای دولت عضو هیات علمی هستند و ۵-۶ استاد تمام دانشگاه در دولت فعالیت دارند.

وی اضافه کرد: وقتی یک دولت دانشگاهی سر کار می آید به فکر پیشرفت فناوری و علم است چرا که بنده اعتقاد دارم کشور را باید عالمانه اداره کرد و این موضوع را بارها متذکر شده ام. در اینجا می خواهم به برخی از دستاوردهای علمی کشور که برای اولین بار صورت گرفته است اشاره کنم.

رئیس جمهور با اشاره به ایجاد معاونت علمی و فناوری از سوی دولت نهم گفت: این موضوع که آرزوی چند ده ساله بود باعث ایجاد رابطه بین دانشگاه و صنعت شد. یکی دیگر از کارهای علمی ما ایجاد بنیاد نخبگان بود و صندوق حمایت از نخبگان و شرکت های دانش بنیان هم در این دولت ها شکل گرفت. همچنین اسناد اصلی علمی کشور در این دولت به تصویب رسید و نتایج آن هم این بود که ۲-۳ سال است که سرعت اول در پیشرفت علمی را داریم. این را هم ما نمی گوییم بلکه دیگران می گویند حال آیا دولت در اینها نقشی ندارد؟

وی با طرح این سئوال که مگر ما هسته ای نشده ایم افزود: هم اکنون ۱۲ هزار سانتریفیوژ در سایت های هسته ای ما می چرخد و ۵ هزار سانتریفیوژ دیگر آماده کلید خوردن است. مگر ما ماهواره و موجود زنده به فضا نفرستادیم غیر از سکوی پرتاب همه این مسائل مربوط به همین دولت است.

احمدی نژاد تصریح کرد: بسیاری از مدارس کشور در این دولت هوشمند شده اند و ما توانستیم در موضوع هسته ای نیز صفحه سوخت را خودمان بسازیم در حالی که بسیاری از دشمنان ما می گفتند که شما نمی توانید این صفحات را بسازید. ما هم اکنون بر دانش لیزر احاطه داریم و بسیاری از داروهای نوترکیب را که عدد امروز آن به ۳۰ از ۲ در سال ۸۴ رسیده است را خودمان می سازیم لذا فکر می کنم که یک جهت فکری در حوزه علم و فناوری داشته ایم.

رئیس جمهور در پاسخ به این سئوال که بحث مدیریت انرژی یکی از مباحث اصلی امروز جامعه بویژه در کشور های پیشرفته است. امروز کشور در این حوزه در چه وضعیتی قرار دارد و چه اقداماتی در دولت شما برای مدیریت انرژی صورت گرفته است اظهار کرد: بالاخره انرژی بخش اصلی اقتصاد است. اقتصاد انرژی نیز موضوع مهمی است، مدیریت انرژی باعث پیشرفت خیلی از کشورهای جهان شده است. در کشورمان در سال ۸۵ مصرف متوسط بنزین روزانه ۷۵ تا ۷۶ میلیون لیتر بود که اگر آن منحنی ادامه می یافت امروز مصرف بنزین در کشور بالای ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون لیتر در روز بود که در این صورت باید تمامی ۲٫۵ میلیون بشکه نفت صادراتی کشور به این بخش اختصاص داده می شد.

وی از طراحی کارت سوخت به عنوان یکی از مهمترین کارهای دولت خود در حوزه مدیریت اقتصاد انرژی یاد کرد و ادامه داد: آیا با سهمیه ای شدن سوخت اتفاقی در کشور رخ داد در حالی که بسیاری بیم آن داشتند که موضوعات امنیتی در کشور بوجود بیاید. نمی خواهم بگویم که صد درصد این حوزه را کنترل می کنیم اما نتایج آن بسیار شگفت انگیز است. اکنون بعد از ۷ سال و سه برابر شدن خودروها در کشور مصرف بنزین روزانه به ۶۲ میلیون لیتر و مصرف گاز به ۱۸ میلیون متر مکعب رسیده است که این موضوع کار بزرگی در کشور محسوب می شود.

احمدی نژاد با تاکید بر اینکه هیچ دولتی زیر بار طراحی کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین نمی رفت چرا که از جایگاه خود بیم داشتند افزود: ما در این موضوع ریسک کردیم اما با مردم صادقانه صحبت کردیم و آنها هم پذیرفتند این موضوع باعث شده است که کشور ما امروز به یکی از صادرکنندگان سوخت در دنیا تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از ماشین ها را در کشور گازسوز کرده ایم در حالی که در ابتدای گازسوز کردن خودروها خیلی از افراد از نبود قطعات و احتمال اجرایی نشدن این طرح ابراز نگرانی می کردند اما اکنون ۱۵ میلیون خودرو گازسوز در دنیا وجود دارد که سه میلیون از این خودروها در ایران است.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این دولت یک میلیون و ۳۵۰ هزار خودرو فرسوده در کشور از رده خارج شد خاطرنشان کرد: البته کار تمام نشده است فکر می کنیم که هدفمندی باید به طور کامل اجرا شود تا حلقه های مدیریت سوخت در کشور کامل گردد.

منبع: مهر

انتهای پیام/