اجرای ویژه برنامه های دهه محرم در ۴۹۳ کانون فرهنگی هنری مساجد هرمزگان، برگزاری مجالس تعزیه امام حسین (ع) در پارسیان و … از جمله اخبار فرهنگی استان هرمزگان هستند.

 

IMG15461088

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان از اجرای ویژه برنامه های دهه محرم در ۴۹۳ کانون فرهنگی هنری شهری و روستایی این استان خبر داد.

حجت الاسلام احمد پهلوانی، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد هرمزگان گفت: برنامه های ویژه دهه محرم کانون های فرهنگی هنری با هدف تبیین و تعمیق فلسفه عاشورا و قیام اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش برگزار می شود.

وی افزود: دعوت از کارشناسان برجسته علوم دینی جهت سخنرانی و پاسخ به شبهات در راستای شناساندن ابعاد مختلف واقعه عاشورا و قیام امام حسین(ع) به اقشار مختلف به ویژه نوجوانان و جوانان یکی از شاخص ترین برنامه های این دهه در کانون های مساجد استان است.

به گفته حجت الاسلام پهلوانی؛ برگزاری مسابقات کتابخوانی با موضوع محرم، برپایی نمایشگاه های بازسازی واقعه جانسوز کربلا، نمایشگاه های کتاب و نرم افزارهای عاشورایی و یادواره های شهدا از دیگر برنامه هاست.

وی، قرائت زیارت عاشورا، ارسال پیامک های حاوی احادیث امام حسین(ع)، اجرای نمایش های عاشورایی و آیینی، مراسم تعزیه خوانی، همایش های شیرخوارگان در اولین جمعه محرم همزمان با سراسر کشور را از دیگر برنامه ها عنوان کرد.

پهلوانی اضافه کرد: شرکت در تجمع هیئات مذهبی سراسر استان در روز تاسوعای حسینی، برنامه ریزی جهت برگزاری نماز جماعت ظهر عاشورا، برپایی ایستگاه های صلواتی و سیاه پوش کردن مساجد و کانون ها از اهم این برنامه هاست.

وی اظهار داشت: میزبانی از پرچم بارگاه ملکوتی حضرت ابوالفضل(ع) در برخی از کانون های فرهنگی هنری مساجد شهری و روستای شهرستان های بندرعباس، رودان، حاجی آباد و میناب یکی دیگر از برنامه های دهه اول محرم این کانون هاست.

برگزاری مجالس تعزیه امام حسین (ع) در شهرستان پارسیان

به مناسبت ماه محرم مجالس تعزیه سیدالشهدا (ع) توسط گروه تعزیه ثارالله در شهرستان پارسیان برگزار می شود.

محمود اسدی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پارسیان در این خصوص گفت: هنر تعزیه در شهرستان پارسیان همواره مورد استقبال مردم و دوستداران مکتب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تعزیه هنری است که می توان با استفاده از آن به خوبی وقایع عاشورا و حادثه کربلا را بیان و پیام نهضت امام حسین (ع) را به مردم منتقل کرد.

اسدی گفت: باید با افزایش بصیرت و شناخت هر چه بیشتر نسبت به واقعه عاشورا و قیام حضرت اباعبدالله‌الحسین در جامعه در راستای ارتقای سطح معرفت و شناخت نسبت به نهضت امام حسین (ع) گام برداریم.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پارسیان با اشاره به مظلومیت امام حسین(ع) و در عین حال مقاومت و ایستادگی ایشان در برابر ظلم، افزود: ایشان در مسیر دفاع از آرمان‌های اسلامی و احیای سنت نبوی در جامعه، در برابر سختی‌های متعددی ایستادگی کردند و از زندگی خویش نیز گذشتند تا اسلام ناب محمدی (ص) در جهان باقی بماند و پرچم اسلام در دنیا به اهتزاز درآید.

وی در ادامه از انجمن تعزیه و گروه برگزاری تعزیه ثارالله تقدیر کرد و گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پارسیان شرایط و امکانات مورد نیاز را برای برگزاری مجالس تعزیه در این شهرستان فراهم خواهد کرد.

عکاس هرمزگانی مقام دوم جشنواره “دوربین دات نت” را کسب کرد

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: مجید جمشیدی هنرمند عکاس هرمزگانی، مقام دوم بخش اقتصادی هشتمین جشنواره عکس “دوربین دات نت” را  کسب کرد.

مهدی نیرومند افزود: مجید جمشیدی یکی از عکاسان فعال استان هرمزگان است که تا کنون در جشنواره های مختلف از جمله جشنواره ملی عکس اردیبهشت هرمزگان حضور داشته و عناوین مختلفی را کسب کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به برگزاری مستمر جشنواره ملی عکس اردیبهشت در استان هرمزگان، ظرفیت خوبی در این استان ایجاد شده و شاهد تقویت زیرساخت های عکاسی و معرفی هنرمندان عکاس هرمزگانی و استعدادهای این رشته هنری بوده ایم.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان خاطرنشان کرد: هنرمندان عکاس هرمزگانی باحضور در جشنواره های ملی و بین المللی افتخارات بسیار خوبی را برای استان هرمزگان کسب کرده اند.

نیرومند در ادامه افزود: برگزاری دوره های آموزشی عکاسی در شهرستان ها و دعوت از اساتید مجرب این رشته از جمله دیگر برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این بخش است.

همچنین مجید جمشیدی عکاس هرمزگان درباره موضوع عکس برگزیده خود در جشنواره “دوربین دات نت”  بیان کرد: این عکس در بخش اقتصادی با موضوع برداشت بادمجان در روستای چای شیرین شهرستان میناب بود.

این هنرمند عنوان کرد: این جشنواره در ۱۱ بخش شامل انتخابات ۹۲ ، سیاسی، فرهنگ و هنر، اقتصادی، مستنداجتماعی، بین‌الملل، تلفن‌همراه، اجتماعی، ورزش، سفر و آئین و مذهب برگزار شد.

راه اندازی کاروان نمادین سرزمین کربلا  در سیریک

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک از راه اندازی کاروان نمادین سرزمین کربلا  و استقبال از محرم در سیریک خبر داد.

مصطفی کریمی زاده گفت: به مناسبت فرارسیدن ماه محرم مراسم استقبال از محرم  با راه اندازی نمادین کاروان سرزمین کربلا با همکاری انجمن تعزیه شهرستان سیریک، توسط گروه های تعزیه خوان شهرستان سیریک با هدف ابراز ارادت به سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین و عشق به ائمه اطهار(ع) با شرکت باشکوه و استقبال بسیار خوب مردم برگزار شد.

وی افزود: امام حسین(ع) و کاروان عاشورا در راستای دفاع از دین خدا سختی‌ها و مشکلات فراوانی را تحمل کردند و در نهایت با شهادت خود و یارانشان از به انحراف رفتن دین خدا جلوگیری کردند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک ادامه داد: یکى دیگر از راه‌هایى که مى‌توان با آن نسبت به ائمه (ع) شناخت پیدا کرد، تأمل و تدبر در معانى و مفاهیم دعاها و مناجات‌هاى نقل شده از ائمه اطهار (ع) است‌ که این موضوع را می توان در حرکت  نمادین کاروان مشاهده کرد.

کریمی‌زاده خاطرنشان کرد: هر انسانى موظف است با تمامی اعتقادات وجودی و ظرفیت عقلى خود براى شناخت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تلاش کند تا مسیر بندگى و عبودیت خدا و راه صحیح زندگى را بشناسد و در صراط مستقیم گام بردارد.

تقدیر از گروه تئاتر “تی تو وک” هرمزگان در جشن سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر

اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر ایران در دوازدهمین جشن سالانه انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر از گروه تئاتر “تی تو وک” هرمزگان به سرپرستی ابراهیم پشت کوهی تقدیر کردند.

مهدی نیرومند معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این خصوص، عنوان کرد: گروه تئاتر “تی تو وک” یکی از گروه های پیشرو و خلاق استان هرمزگان است که طی سال های اخیر حضوری مستمر در جشنواره های کشوری و بین المللی داشته است.

وی ادامه داد: فعالیت مستمر گروه تئاتر “تی تو وک” نقش بسزایی در ارتقای تئاتر هرمزگان و معرفی چهره های جدید در زمینه بازیگری تئاتر این استان داشته است.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان افزود: گروه تئاتر “تی تو وک” در زمینه آموزش تئاتر نیز فعالیت های خوبی داشته و بازیگران خوبی را در این زمینه تربیت و معرفی کرده است.

نیرومند یادآور شد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ازهنرمندان و گروه های هنری این استان که در جشنواره کشوری و بین المللی افتخار آفرینی کرده اند در آینده تقدیر خواهد کرد.

گروه تئاتر “تی تو وک” هرمزگان ۱۶ سال است که فعالیت می کند و نمایش های مختلفی را به اجرا درآورده است.

اجرای برنامه های فرهنگی و هنری همزمان با هفته بسیج در میناب

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب از اجرای برنامه های فرهنگی و هنری همزمان با هفته بسیج در این شهرستان خبر داد.

اولین جلسه کمیته فرهنگی هفته بسیج با حضور سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی میناب و دیگر مسئولان مرتبط فرهنگی این شهرستان تشکیل شد.

رضا اوژند سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب در این جلسه ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت امام حسین (ع)، عنوان کرد: یکی از وظایف اصلی  بسیج  کمک به پیشرفت کشور در عرصه های مختلف فرهنگی و هنری با تربیت نیروی های کار آمد است.

وی حفظ و گسترش فضای ارزشی در جامعه را از دیگر وظایف مهم بسیج بر شمرد و افزود: بسیج ثمره با ارزش انقلاب و دوران دفاع مقدس است و حضور بسیجیان در عرصه های مختلف به رشد و توسعه کشور کمک می کند.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب افزود: بسیج یکی از یادگاران ماندگار حضرت امام خمینی (ره) است و بسیاری از پیشرفت های کشور در بخش های مختلف به خصوص در بخش فرهنگ و هنر، مدیون این شجره طیبه است.

اوژند در ادامه به تشریح برنامه های فرهنگی و هنری هفته بسیج سال جاری در شهرستان میناب پرداخت و عنوان کرد: این هفته از پنج آذر ماه آغاز می شود و در شهرستان میناب برنامه هایی همچون دیدار با خانواده شهدا، غباروبی مزار شهدا، شب شعر و نمایش نامه خوانی دفاع مقدس، خاطره گویی، برگزاری اولین یادواره شهدای هنرمند میناب، نمایشگاه عکس، اجرای نمایش با موضوع دفاع مقدس توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی میناب اجرا می شود.

افتتاح نمایشگاه عفاف و حجاب در شهرستان سیریک

نمایشگاه عفاف و حجاب شهرستان سیریک با حضور مسئولان این شهرستان افتتاح شد.

 مصطفی کریمی زاده سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیریک گفت: مسئله حجاب از موضوعات اساسی است که در جامعه امروز باید مورد توجه قرار گیرد و فعالیت‌های فرهنگی باید با محوریت حجاب انجام شود.

کریمی زاده بیان داشت: تبیین راهکارهای کاربردی به ‌منظور ترویج فرهنگ حجاب در جامعه امری ضروری است که مدیران و نخبگان فرهنگی باید با همفکری برای تحقق این موضوع تلاش کنند.

وی نقش نخبگان جامعه در ترویج فرهنگ حجاب را ضروری دانست و اضافه کرد: اشاعه فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه نیازمند عزمی جدی  و مشارکت همگانی است.

این مسئول با تاکید بر اینکه رعایت حجاب و عفت در جامعه نماد شرافت یک زن مسلمان است، اظهار داشت: حجاب و لزوم پوشیدگی زن در برابر نامحرم از ضروریات دین مبین اسلام است و در سیره انبیاء و اولیای الهی تاکیدات فراوانی به این موضوع شده است.

کریمی اظهار داشت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سیریک به‌ عنوان متولی اصلی فرهنگ شهرستان توجه اساسی به مقوله حجاب داشته وامیدواریم  شاهد برگزاری نمایشگاه با موضوع حجاب و عفاف در سطح روستاهای این شهرستان و نتیجه بخش بودن سیاست گذاری ها در این حوزه باشیم.

شایان ذکر است، این نمایشگاه با همکاری نهادهای مرتبط فرهنگی در مرکز شهرستان سیریک، دایر شده است.

هدف از قیام کربلا افزایش بصیرت مردم بود

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاداسلامی پارسیان گفت: هدف از قیام کربلا افزایش بصیرت مردم بود.

به مناسبت روز شورای فرهنگ عمومی همایش”ادبستان امام حسین(ع)” در شهرستان پارسیان برگزار شد.

 محمود اسدی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاداسلامی پارسیان در این همایش ضمن تسلیت ایام محرم گفت: تمام لحظه ها و رویدادهای واقعه عاشورا برای ما درس بزرگی است و ما هرچه داریم از محرم و صفر است و شورای فرهنگ عمومی باید فرهنگ عاشورا و محرم را سرلوحه برنامه های کاری خود قراردهد.

وی با بیان اینکه واقعه عاشورا الگوی امر به معروف و نهی از منکر است، افزود: هدف از قیام کربلا افزایش بصیرت مردم بود و حقانیت امام حسین(ع) رمز ماندگاری عاشورا است.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاداسلامی پارسیان اظهار داشت: نهضت عاشورا و قیام امام حسین(ع) حامل پیام‌های ارزشمندی است که باید این پیام‌ها در جامعه تبیین شوند.

اسدی بر لزوم ریشه‌یابی رمز ماندگاری حماسه عاشورا تاکید کرد و گفت: باید در راستای ترویج فرهنگ عاشورا پژوهی در جامعه تلاش کنیم و در این راستا باید از منابع و مستندات موثق تاریخی بهره برد.

وی با اشاره به اوج حماسه‌آفرینی لشکر امام حسین(ع) در روز عاشورا، اظهار داشت: واقعه کربلا را می‌توان بزرگ‌ترین رویارویی حق با باطل در طول تاریخ عنوان کرد.

 

منبع : مهر

 

انتهای پیام/