سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سوال حق قانونی نمایندگان است از آمادگی وزیر امور خارجه کشورمان برای توضیح درباره مسائل سیاست خارجی در صحن علنی خبر داد.

IMAGE635162302357073987

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس، مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست مطبوعاتی امروز با خبرنگاران با اشاره به تصویب پیشنهادات حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در پیش‌نویس تهیه شده درباره خلع سلاح هسته‌ای، تاکید کرد این پیش‌نویس در بردارنده سه پیشنهاد آغاز مذاکرات برای تهیه کنوانسیون جامع برای خلع سلاح، برگزاری کنفرانس عالیرتبه در سال ۲۰۱۸ و نام‌گذاری روز ۲۶ سپتامبر به عنوان روز بین‌المللی برای امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای است.

وی با اشاره به اینکه جنبش عدم تعهد به دنبال ابتکار عمل در زمینه خلع سلاح هسته‌ای است، تصریح کرد: در این قطعنامه تلاش شده تا افکار عمومی را متوجه این موضوع کنند که تسلیحات هسته‌ای خطری بزرگ است و امیدواریم نقشه راهی برای امحاء سلاح‌های هسته‌ای به اجرا دربیاید تا زمینه خلع سلاح فراگیر در سطح جهانی فراهم شود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره پیگیری وزارت خارجه در مورد حادثه شهادت ۱۴ مرزبان کشورمان در سراوان گفت: حادثه سراوان برای ملت ایران و همه ملت‌های آزاده تلخ بود و وزارت امور خارجه در این زمینه پس از ارائه یک یادداشت اعتراض‌آمیز به سفارت اسلام‌آباد در تهران در حال پیگیری این مسئله است.

وی تاکید کرد:‌سفارت کشورمان هم در اسلام‌آباد این مسئله را دنبال می‌کند و علاوه بر آن وزارت کشور و وزارت خارجه در حال پیگیری این مسئله هستند.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه تصریح کرد: ایران به دنبال دستیابی به یک موافقتنامه امنیتی در زمینه مبارزه با تروریست‌ با پاکستان است و تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد.

همچنین افخم در پاسخ به سؤالی درباره وضعیت دو ایرانی محکوم به اعدام در مالزی گفت: سازوکارهایی برای دستیابی به توافق استرداد مجرمان بین ایران و مالزی در حال پیگیری است تا افراد محکوم بتوانند ادامه محکومیت خود را در کشورمان بگذرانند.

افخم در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سؤالی درباره اخبار منتشر شده ادوارد اسنودن که در آن از جاسوسی آمریکا از رهبر معظم انقلاب در سفر به کردستان خبر داده، گفت که جمهوری اسلامی بحث شنودها که حتی متحدان آمریکا از آن مصون نبودند، محکوم می‌کند و به طور خاص جاسوسی آمریکا در این مورد را دنبال خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که سازوکارهای بین‌المللی که تلاش‌ها برای آن آغاز شده بتواند مصونیت فضای سایبری از جاسوسی‌ها را فراهم کند.

افخم با اشاره به اینکه قرار است محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در نشست امسال یونسکو در پاریس در بخش سران سخنرانی کند، تاکید کرد که این سخنرانی در جایگاه بسیار مهمی و با حضور ۵ تن از سران و یک نخست‌وزیر برگزار می‌شود و دارای اهمیت فراوانی از لحاظ فرهنگی است. وی افزود: قرار است در حاشیه سفر ظریف به پاریس، وزیر خارجه کشورمان با لوران فابیوس دیدار و گفتگو داشته باشد . افخم با بیان اینکه مسائل منطقه‌ای،بین المللی و روابط تهران-پاریس از موضوعات مورد مذاکره دو وزیر خارجه خواهد بود و ابراز داشت: موضوع هسته‌ای ایران و مسئله سوریه محورهای اصلی این رایزنی‌ها است.

مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه نشست خبری امروز خود با اشاره به اینکه دبیر کل سازمان ملل تلاش‌ها برای حل بحران سوریه را ادامه می‌دهد و سفر اخضر ابراهیمی به تهران در همین راستا قابل بررسی است، تاکید کرد: ایران از راه حل سیاسی برای بحران سوریه حمایت می‌کند ولی هیچ پیش‌شرطی در این زمینه را نمی‌پذیرد.

وی با بیان اینکه دعوت‌نامه‌ای برای ایران درباره حضور در نشست ژنو ۲ دریافت نشده، تصریح کرد: هیچ کشور دیگری نیز دعوت‌نامه برای حضور در ژنو ۲ دریافت نکرده ولی ما تاکید داریم که از تلاش‌های سیاسی برای حل بحران سوریه حمایت می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره حمایت مقام معظم رهبری از مذاکره‌کنندگان کشورمان تاکید کرد: فرمایشات رهبری برای همه فصل الخطاب است و مذاکره کنندگان کشورمان با پشتوانه رهنمودهای رهبری و حمایت مردم به کار خود ادامه می‌دهند.

وی ابراز امیدواری کرد که مذاکرات ایران و ۱+۵ با اجماع و وحدت داخلی و پیروی همه از فرمایشات رهبری به نتیجه مورد نظر برسد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اینکه درباره مذاکرات پیش رو بین ۱+۵ و ایران که قرار است پنج‌شنبه و جمعه در ژنو برگزار شود گفت: ما به دنبال گمانه زنی نیستیم و جمهوری اسلامی با اراده سیاسی برای حل مسئله وارد مذاکرات شده و طرح پیشنهادی ایران برای خروج از بن‌بست، واقع‌بینانه و برای تامین منافع دو طرف براساس بازی برد-برد است و ما منتظر این اراده سیاسی از سوی طرف مقابل هستیم.

مرضیه افخم در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اخبار منتشر شده درباره بلوکه بودن دارایی‌های ایران در چین گفت: بلوکه شدن اموال ما در چین درست نیست، تهران و پکن روابط همه جانبه و خوبی دارند و دو کشور تلاش دارند این روابط را به دور از تاثیرپذیری از طرف‌های ثالث ادامه دهند.

وی تاکید کرد: در همین راستا روابط اقتصادی دو کشور با درک مناسب از شرایط در حال تنظیم است و سفر انجام شده (سفر هفته گذشته رئیس مجلس کشورمان به چین) در همین چارچوب قرار دهد.

وی تاکید کرد: برخی تلاش‌ها وجود دارد تا در روابط ایران و چین مشکل ایجاد شود ولی با توجه به هماهنگی‌ها نگرانی خاصی دراین زمینه نیست.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود درباره پرونده استرداد باغ قلهک تاکید کرد: قوه قضاییه و وزارت خارجه درباره باغ قلهک در هماهنگی کامل هستند.

افخم همچنین درباره مسئله تبادل کاردار غیر مقیم (کاردار ترددی) بین ایران و انگلیس تاکید کرد که مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و بررسی‌های موردی صورت گرفته و در صورت دستیابی به نتیجه اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تاسف از کشته شدن خبرنگاران فرانسوی در مالی تاکید کرد که حوزه فعالیت‌ رسانه‌ها باید از هر گونه تعرض مصون باشند و ما مراتب تاثر و همدردی خود را با جامعه رسانه‌ای فرانسه اعلام می‌کنیم.

وی تاکید کرد: در عرصه وسیع‌تر باید تدابیر جدی برای مقابله با تروریسم انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه در مذاکرات دوره قبل که کارشناسی بوده، تصمیم گیری صورت نگرفته، گفت: در این مذاکرات جزئیات و روندها مربوط به تحریم‌های نفتی، بانکی و هسته‌ای مورد بررسی قرار گرفته و قرار است برداشت کارشناسان از گفت‌وگوها به سطوح عالی انتقال یابد.

وی با بیان اینکه ادامه نتایج نشست‌ کارشناسان در نشست پنج‌شنبه و جمعه ایران و ۵+۱ بررسی می‌شود، تاکید کرد که این نتایج به تصمیم مذاکره کنندگان بستگی دارد.

وی با بیان اینکه فضای مذاکرات جدی و برای خروج از بن‌بست است، تصریح کرد که دوره مذاکره برای مذاکره به پایان رسیده است و ما با خوش‌بینی واقع‌بینانه به مذاکرات نگاه می‌کنیم که طرف‌های چگونه به پیشنهادات ایران پاسخ می‌دهند.

افخم درباره اینکه هنوز درباره گام اول تصمیم‌گیری نشده ابراز داشت: اینکه بخواهیم پیشنهاد مجددی را درباره گام اول مطرح کنیم وابسته به آن است که در چارچوب پیشنهادات ارائه شده، پاسخ ۵+۱ چیست؛ در این روند گام اول و آخر باید مشخص شود و پس از آن درباره شیوه‌های آن بحث می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با انتقاد از تداوم رویکرد فشار و مذاکره توسط آمریکا، تصریح کرد: اهرم کنگره فعال شده و تندروها فعال شده‌اند که با بحث تحریم‌ها بیشتر به روند مذاکرات اعمال فشار کنند. دولت باراک اوباما مقاومت‌هایی در این زمینه داشته است.

وی به مقامات آمریکایی توصیه کرد که از گذشته درس بگیرند چرا که رویکرد فشار توام با مذاکره به نتیجه نرسیده است و امیدواریم یک واقع بینی همراه با اراده سیاسی در مسیر شکل دهی به مذاکره مبتنی بر نتیجه شکل بگیرد.

همچنین افخم در بخش دیگری از سخنان خود درباره اظهارات منتشر شده از وزیر دفاع آمریکا در نشریه بلومبرگ که در آن ادعا شده بود که تهدیدهای اسرائیل ایران را پای میز مذاکره کشانده است، گفت: این سخنان نشان دهنده پیش زمینه‌های اشتباه است و اینکه فکر می‌کنند ایران به دلیل فشار پای میز مذاکره آمده است، برداشتی غلط و بی پایه است.

وی با اشاره به رویکرد دولت روحانی برای تعامل سازنده با جهان اظهار داشت که جدیت تهران دلیل این نیست که گام برداشته شده ناشی از فشارها بوده و ما مسئولین آمریکایی را به سوی واقع بینی و دریافت اطلاعات درست از تحولات و رویکردها دعوت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره جلسه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: وزارت خارجه و مجلس روابط خوبی دارند که این روابط در چارچوب دولت و مجلس قابل ارزیابی است.

وی با اشاره به اینکه ظریف در پاسخ به دو سوال نمایندگان توضیحات مبسوط و متقن ارائه نموده، تاکید کرد که براساس گزارش معاونت پارلمانی وزارت خارجه اکثر نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی صحبت‌های وزیر امور خارجه را قانع کننده و منطقی دانسته‌اند.

افخم با بیان اینکه سوال حق قانونی نمایندگان است از آمادگی وزیر امور خارجه کشورمان برای توضیح درباره مسائل سیاست خارجی در صحن علنی خبر داد.

وی گفت: بر اساس قانون و طبق روالی که مجلس اعلام کند در صحن علنی حضور پیدا خواهند کرد و فرصت بسیار خوبی است که سیاست‌ها و عملکرد دستگاه سیاست خارجی مطرح شود و به طور کامل نسبت به رفع ابهام‌ها و فضاسازی‌هایی که نسبت به برخی ابعاد سیاست خارجی می‌شود، توضیحاتی داده شود.

مرضیه افخم با تاکید بر اینکه وزارت امور خارجه حضور در مجلس را یک فرصت می‌داند و قطعا در مجلس حضور می‌یابد، افزود: لازم است نمایندگان در برخی مصوبات مجلس ‌هم که دارای اشکالاتی بوده تغییرات لازم را ایجاد کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اظهارات روز گذشته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا درباره روی میز بودن همه گزینه‌ها تصریح کرد: این سخنان تکراری است و ناکارآمدی گزینه‌های متعددی که بیان می‌کنند و سیاست‌های آن‌ها در حوزه‌های مختلف خود را نشان داده است و فشارهایی که از سوی برخی محافل و افراط‌گرایان انجام شده ممکن است باعث چنین رویکردی شده باشد.

وی درباره سخنان سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان که بار دیگر گفته بود ایران باید از سوریه خارج شود اظهار داشت: اگر مشکلات حل نمی‌شود نبایستی فرافکنی کرد و این موضوع را به ایران گره زد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به محاکمه محمد مرسی در مصر گفت: مصر جامعه‌ای متکثر است، امیدواریم دموکراسی و فضای متکثر این کشور و حقوق مردم ضربه نخورد و همه طرف‌ها را به وحدت دعوت کنیم تا مصر جایگاه خود را به دست آورد.

وی در ادامه درباره حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز ۱۳ آبان هم گفت: حضور ملت ایران در صحنه‌های مختلف یکی از پایگاه‌ها و پشتوانه دستگاه دیپلماسی است و ملت فهیم ایران نسبت به نقش دشمنان علیه ایران هوشیار هستند.

وی افزود: وزارت خارجه این هوشیاری را فرصت می‌داند و امیدواریم که کارگزاران بر اساس این حمایت بتوانند با انگیزه بیشتری در مسیر احقاق حقوق مردم گام بردارند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اخبار منتشر شده از جاسوسی دستگاه اطلاعاتی برزیل از سفیر کشورمان در برازیلیا نیز گفت که نمی‌خواهیم پیش از اعلام نظر مراجع رسمی اعلام نظر کنیم اما در ارتباط با مراجع رسمی هستیم.

افخم در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره سفر احتمالی رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه به تهران گفت: ما در هفته گذشته شاهد سفر آقای ظریف به اجلاس پاگواش بودیم و پیرو مذاکرت قبلی تنظیم رفت و آمدها بین تهران و آنکارا صورت گرفته است. در همین زمینه شاهد سفر اردوغان به تهران خواهیم بود و در صورت نهایی شدن، زمان دقیق آن را اعلام خواهیم کرد.

وی در ادامه نشست درباره اینکه در نشست پیش روی ۱+۵ با ایران آیا مسائل محتوایی هم مطرح خواهد شد یا نه، پاسخ داد: دو طرف اعلام کرده‌اند مذاکرات در مسیر درست در حال حرکت است که جزئیات آن در حال بررسی است. ما به طور طبیعی از بسته پیشنهادی دفاع می‌کنیم که منطقی و مبتنی بر رویکرد جدید برای حل موضوع هسته‌ای ایران و رفع نگرانی‌های طرف مقابل است.

وی درباره کشته شدن یک شهروند ایرانی در انگلیس توسط افراد ناشناس ابراز تاسف و تاکید کرد: مورد جدیدی نیست و بخش کنسولی وزارت خارجه در حال اطلاعات دریافت است و ما خواستار محاکمه عوامل حادثه هستیم و درخواست داریم پلیس انگلیس همکاری لازم را داشته باشد.

منبع : دانا

انتهای پیام/