مدیر جهادکشاورزی شهرستان بستک از کشت محصول گوجه فرنگی در مزارع این شهرستان خبرداد.

 

IMG03015676

 

 

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس،عباس مویدی از کشت محصول گوجه فرنگی در مزارع این شهرستان خبرداد و گفت: در سالجاری ۵۰۰ هکتار از اراضی بستک به کشت گوجه فرنگی اختصاص یافته که امید می رود پس از پایان فصل برداشت بیش از ۱۵ هزار تن محصول عاید کشاورزان گردد که عملکرد ۳۰ تن محصول در هر هکتار را به همراه خواهد داشت.

مویدی در خصوص نقاط مهم کشت این محصول اذعان داشت: منطقه مرکزی منطقه مناسبی برای کشت محصولات خارج از فصلی همچون ، گوجه فرنگی هستند.

مدیرجهادکشاورزی بستک در خصوص فصل کاشت و برداشت گوجه فرنگی اذعان داشت: فصل کاشت گوجه در بستک از نیمه دوم شهریور ماه تا پایان مهر آغاز می شود و برداشت آن ازنیمه دوم آذر تا پایان اردیبهشت ماه سال بعدادامه خواهد داشت.

آغاز برداشت انار در شهرستان حاجی آباد

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: برداشت انار از باغات شهرستان حاجی آباد آغاز شده است.

سید امیرحمزه بهاری اظهار داشت: انار یکی از محصولات تولیدی در بخش باغی شهرستان حاجی آباد محسوب می‌شود.

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان سطح زیر کشت این محصول باغی را یادآور شد و تاکید کرد: سطح زیر کشت انار  در این شهرستان حدود ۱۷۰ هکتار بوده که حدود ۱۵۵  هکتار آن بارور است.

وی از آغاز عملیات برداشت این محصول در باغات حاجی آباد خبر داد و گفت:  عملیات برداشت محصول انار در سطح حدود ۱۵۵  هکتار  از باغات بارده مناطق خوشن آباد و حومه آغاز شده است ومتوسط عملکرد  انار ۷٫۵  تن در هکتار است.

بهاری گفت : ارقام موجود شامل:  می خوش، شهوار، رباب و رقم سبز  و برداشت ارقام محلی زودرس انار از جمله رقم سبز   در نیمه دوم شهریور و ارقام دیررس  که بخش عمده انار این شهرستان را شامل می شود در اوایل مهر ماه  آغاز می شود.

مدیرامور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان به پیش‌بینی‌های صورت گرفته از عملیات برداشت انار اشاره کرد و اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود از مجموع این سطح بیش یکهزارو۱۶۲ تن محصول انار برداشت شود.و بازار فروش آن حاجی آباد و  شهرستان های همجوار است.

وی با بیان اینکه این میزان برداشت مصارف مختلفی خواهد داشت، افزود: از این میزان جهت مصرف تازه خوری ، تهیه رب انار و نار دانه استفاده می شود.

سید امیرحمزه بهاری اجرای طرح اصلاح باغات انار را از دیگر دلایل این افزایش عملکرد دانست و اظهار داشت: هرس باغات و تغذیه مناسب موجب شده میزان عملکرد نسبت به سال گذشته بهتر باشد.

برداشت زیتون در حاجی آباد هرمزگان آغاز شد

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از آغاز برداشت محصول زیتون از باغ های شهرستان حاجی آباد خبر داد.

سید امیرحمزه بهاری  افزود: برداشت زیتون کنسروی شهرستان حاجی آباد معمولا قبل از زیتون روغنی ودر شهریور ماه انجام می گیرد. برداشت زیتون روغنی تا نیمه دوم مهر ماه ادامه دارد.

وی سطح زیر کشت زیتون  در این شهرستان حدود ۷۰ هکتار و در روستاهای مستعد کشت زیتون عنوان کرد و گفت: پیش بینی می شود حدود ۷۰ تن محصول از این باغات برداشت شود.

مدیر امور باغبانی افزود: متوسط عملکرد باغات زیتون حاجی آباد را یک تن از سطح هر هکتار عنوان کرد.

وی گفت :در سال جاری بدلیل سال آوری میزان  عملکرد کاهش یافته و متوسط عملکرد زیتون  حدود  یک تن در هکتار است.

بهاری، دوره‌های آموزشی ترویجی، عملیات به زراعی، توزیع کود و سم را از جمله اقداماتی ذکر کرد که برای افزایش تولید این محصول انجام شده است.

مدیر امور باغبانی اظهارداشت:به علت عدم فرآوری این محصول در استان، هرساله محصول تولیدی  به استانهای فارس و یزد ارسال می شود.

شهرستان حاجی آباد در زمینه تولید محصولات باغی از جمله زیتون و مرکبات از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار است.

منبع : مهر

انتهای پیام/