مدیرکل ثبت احوال استان هرمزگان با اعلام اینکه سامانه صدور کارت هوشمند ملی از ۲۲ بهمن در استان هرمزگان آغاز بکار می کند، عنوان کرد: دولت مکلف است تا پایان برنامه پنجم کارت ملی هوشمند را در اختیار مردم قرار دهد. طرح مطالعاتی راه اندازی سیستم های صدور کارت ملی هوشمند طی یک سال انجام و پایان پذیرفت.

newborn

به گزارش پایگاه خبری هرمز پرس ،مهدی عسکری زاده ظهر چهارشنبه در نشستی خبری که به مناسبت هفته ثبت احوال برگزار شد، با اشاره به تغییر زمان آغاز هفته ثبت احوال از یک دی ماه به سوم دی ماه به خاطر همزمانی با اربعین حسینی بیان داشت: همزمان با این هفته نمایشگاه اسناد هویتی استان هرمزگان در موزه مردم شناسی خلیج فارس بازگشایی شد، همچنین از سند هویتی شهید جعفری با حضور خانواده این شهید و سرداران هشت سال دفاع مقدس رونمایی شد.

وی با اعلام اینکه سامانه صدور کارت هوشمند ملی از ۲۲ بهمن در استان هرمزگان آغاز بکار می کند، عنوان کرد: دولت مکلف است تا پایان برنامه پنجم کارت ملی هوشمند را در اختیار مردم قرار دهد. طرح مطالعاتی راه اندازی سیستم های صدور کارت ملی هوشمند طی یک سال انجام و پایان پذیرفت. مرحله پایلوت صدور کارت ملی هوشمند در قم با موفقت انجام گرفت.

عسکری زاده با لزوم تعویض کارت های ملی قدیمی افزود: در آینده تمامی دستگاه های ارائه دهند خدمات نیازمند تایید هویت مشتریان هستند. همچنین راه اندازی این سیستم زیرساخت سایر پروژه های it در کشور خواهد بود.

وی در تشریح جزئیات کارت ملی هوشمند عنوان کرد: مشخصات فرد، تصویر، امضای دیجیتالی و سایر مشخصات سجلی و بانکی (در آینده) در این کارت ها قرار می گیرد و افراد دیگر نیازی به همراه داشتن سایر مدارک شناسایی نیستند.

مدیرکل ثبت احوال هرمزگان با بیان اینکه ۹۷ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال در هرمزگان کارت ملی قدیمی را دریافت کرده اند و سه درصد باقی مانده بین سنین ۱۵ تا ۱۸ سال فاقد کارت ملی هستند، تصریح کرد: در انتخابات ریاست جمهوری سالجاری رئوسای ستادهای اخذ رای، فرمانداران، دهیاران و بخشداران از طریق کارت ملی هوشمند اقدام به تایید نتایج صندوق های اخذ رای و سایر موارد مربوط به انتخابات را انجام می دادند.

وی ادامه داد: شرکت پست و دفاتر پیشخوان هم در این طرح ثبت احوال هرمزگان را یاری می رسانند.

وی در مورد مدت زمان اعتبار کارت های ملی قدیمی افزود: به استناد مصوبه دولت تمامی کارت های ملی ولو تاریخ آن گذشته باشد تمدید اعتبار شده و نیازی به تعویض آن نیست.

لزوم اعلام تغییر مکان و ثبت مهاجرت ها در سامانه تغییر نشانی

مدیرکل ثبت احوال هرمزگان با بیان اینکه مهاجرت ها به عنوان واقعه پنجم پس از ولادت، وفات، ازدواج و طلاق محسوب می شود، اظهارداشت: شهروندان از این پس بعد از هر جابه جایی نشانی، خانه به خانه، شهر به شهر، استان به استان و یا حتی کشور به کشور با ثبت نشانی جدید در سامانه تغییر نشانی مسئولان را در برنامه ریزی های جمعیتی کمک کنند. در این طرح مسئولان با داشتن آمار آنلاین از تمرکز جمعیتی و تغییرات می توانند برنامه ریزی مناسبی جهت ارائه خدمات داشته باشند.

عسکری زاده در ادامه نشست خبری بیان داشت: طبق آمار سال ۲۰۱۰ قرار گرفتن ایران در رتبه ۲۳ از میان ۲۶ کشور منطقه در نرخ رشد جمعیت بسیار نگران کننده است. در نرخ باروری هم در رتبه ۲۵ قرار داریم.

رتبه پنجم هرمزگان در نرخ ولادت ها

وی ادامه داد: استان هرمزگان که پیش از این رتبه دوم ولادت ها در کشور را داشت در سال جاری پس از استان خوزستان رتبه پنجم ولادت ها را کسب کرده ایم یعنی به ازای هر هزار نفر ۱۱٫۵ ولادت در استان ثبت شده، ۱۶ هزار و ۶۷۴ واقعه ولادت معادل ۶۶٫۶۷ درصد در هشت ماهه ثبت شد که از این تعداد ۶۶ درصد ولادت ها در شهر و ۳۲ درصد در روستاها قبت شده است. ۱۲ هزار و ۸۳۶ مورد پسر و سه هزار و ۸۳۸ نفر دختر است.

عسکری زاده در مورد آمار و مرگ میرها در استان خاطرنشان کرد: ۷۶٫۱۵ درصد مرگ ها در شهرها و ۲۳٫۸۵ درصد در روستاها ثبت می شود که از این آمار ۶۳٫۷۴ درصد مرگ ها برای آقایان و ۳۶٫۲۶ درصد برای خانم ها ثبت شده یعنی به ازای هر ۱۰۰ زن ۱۵۷ مرد می میرد. بیشترین آمار مرگ و میر به ترتیب در بندرعباس، میناب و قشم ثبت شده است.

پدیده رحم اجاره ای و اهدا جنین

وی با ابراز نگرانی از پدیده رحم اجاره ای و اهدا و تاکید بر لزوم بازنگری در قوانین، اظهارداشت: روش جنین اجاره ای چهره ای از تولید مثل مصنوعی است این تولید مثل بدون عمل جنسی انجام می گیرد. از نظر حقوقی مسائل متعددی را دارد که حوزه حقوقی ثبت احوال بدنبال ارائه راهکارهایی است.

عسکری زاده با اظهار اینکه پاسخ دادن به مسائل حقوقی در این مورد بسیار دشوار است، ادامه داد: قواعد سنتی حقوقی برای پاسخ به این سئوالات کافی نیست. نطفه ای از پدر و مادر در رحم فرد دیگری کاشت می شود که مسائل حقوقی آن باید در ثبت احوال و ارائه شناسنامه مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

وی گفت: این موضوع دو رویکرد مثبت و منفی دارد، در رویکرد مثبت آن در حقیقت این قرارداد نوعی ارائه خدمت است و با قوانین سنخیت ندارد و نظم عمومی جامعه را برهم نمی زند. اما در رویکرد منفی بعضی احساس می کنند نوعی تجاوز به حریم زندگی مشترک زوجین است، حقوق زن و شوهر به صاحب رحم لطمه بزند و با اصل غیرقابل معامله بودن بدن انسان و وضعیت اشخاص مغایرت دارد. اینها مباحثی است که لازمه آن این است که علما و فقهای فقهی و حقوقدانان در این موارد قوانینی وضع کنند.

مدیرکل ثبت احوال هرمزگان ابرازداشت: در حال حاضر اگر شخصی با شرایط کنونی جهت دریافت شناسنامه فرزندش اقدام کند و مجوزهای قانونی باشد به همراه در داشتن نامه بیمارستان و رای دادگاه شناسنامه صادر خواهد شد.

منبع : مهر

انتهای پیام/