شروع و ادامه تصویرسازی رسانه های معاند از سوی رسانه‌های صهیونیستی بوده است، به گونه‌ای که برخی از رسانه‌های این رژیم حتی چند روز قبل از وقوع حمله شیمیایی از چنین حادثه‌ای خبر داده بودند.

image9008

پایگاه خبری هرمز پرس :

بیش از ۲۵ ماه از حوادث ونبرد داخلی در سوریه می‌گذرد اما طراحان جنگ داخلی یعنی کشورهای غربی و هم‌پیمانان منطقه‌ای آنها به نتایج دلخواه خود نرسیده‌اند.

مقاومت امیدوارانه اسد، انسجام ،ایستادگی و همبستگی ارتش با دولت سوریه، افزایش اختلاف و شکست پی‌درپی مخالفان، گسترش فعالیت‌های گروه‌های سلفی و تروریستی و… به نگرانی‌های بانیان این جنگ داخلی از جمله صهیونیست‌ها افزوده است. به گونه‌ای که در ماه‌های اخیر برای تغییر درصحنه عملیات ضمن تغییر رهبران معارضین ،اتاق فرماندهی جنگ را از عربستان به قطر و در حال حاضر به اردن انتقال داده است.

در این میان استفاده از تکنیک های روانی و رسانه‌ای جهت مهندسی و اقناع افکارعمومی منطقه و جهان هم سهم بسزایی برای کشورهای غربی و متحدان منطقه‌ای آنها دارد.

موضوع احتمال استفاده از سلاح شیمیایی از سوی ارتش سوریه ماه‌ها قبل در محافل رسانه‌ای غربی مطرح بوده است که در این روزها مجدداً به صدر اخبار و تحلیل‌های رسانه‌ای دنیا با قالب جدیدی قابل مشاهده است. طوری که میتوان این تصویر سازی را در دو بخش عمده بیان کرد:

۱ـ طرح ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه

در بخش اول این سناریو رسانه‌های غربی و منطقه‌ای موضوع استفاده از این سلاح خطرناک رادر حوالی دمشق پایتخت سوره مطرح کردند.موضوعی که دولت اسد قبل از هر بار مطرح شدن آن را به صراحت رد کرده بود.

برخی کارشناسان و تحلیل‌گران معتقدند شورشیان سوری از طریق تزریق مواد شیمیایی آلوده به اسرا و کودکان آنها را از پای در آورده و نمایشی از کشتگان را برای رسانه‌های صهیونیستی و غربی و منطقه‌ای به وجود آورده‌اند.

دلایل زیادی برای بهره‌گیری از این سناریو در شرایط کنونی سوریه وجود دارد، زیراموقعیت برتر ارتش سوریه و شکست‌های پی‌درپی معارضان در عملیات‌های ماه‌های اخیر و نزدیک شدن به سال ۲۰۱۴ که همگان به عنوان فصل نقل و انتقال قدرت در سوریه از آن یاد می‌کنند توازن را به نفع سوریه و نیروهای مقاومت تغییر و فرصت و قدرت چانه‌زنی را از بازیگران غربی نیز سلب نموده است. همین وضعیت باعث شدد که کشورهای غربی و امریکا و اسرائیل به گزینه نهایی خود یعنی دخالت مستقیم نظامی در سوریه نزدیکتر شوند و در حال حاضر با طرح استفاده از سلاح شیمیایی بستر روانی و سیاسی این دخالت را فراهم می‌کنند.

۲ـ عامل استفاده از سلاح شیمیایی

بخش دوم سناریو کشورهای غربی که مهم‌ترین بخش این تصویرسازی روانی می‌باشد، بلافاصله از سوی رسانه‌های این کشورها کلید خورد، به گونه‌ای که مقامات کشورهای مخالف سوریه یک به یک ارتش سوریه و اسد را عامل استفاده این سلاح در سوریه معرفی کردند.

تکرار و گستردگی حجم حملات از سوی مخالفین اسد در فضای روانی و ذهنی منجر به جا انداختن این موضوع به عنوان یک امر مسلم و قطعی می‌شود که این موضوع از سوی رسانه‌های غربی با بهره‌گیری از نظریات و تکنیک‌هایی از جمله نظریه “جهالت چندجانبه” یا “مارپیچ سکوت” درصد متقاعد کردن افکارعمومی و اعضای سازمان ملل علیه دولت سوریه برمی‌آید

البته این اتهامات گسترده با اسناد متناقض موجود ازجمله؛ تصاویرشناسایی نقطه شلیک دو موشک حامل مواد شیمیایی از مناطق تحت سیطره مخالفان وکشف سلاح‌های شیمیایی در تونل‌های تروریست‌ها، خیلی محلی از اعراب ندارد ولی این اسناد از دید رسانه‌های غربی پنهان و به جای آن اتهامات بی‌اساس کشورها و مقامات غربی علیه دولت و ارتش سوریه مورد برجسته‌سازی قرار می‌گیرد.

در این خصوص نکته اساسی این است که شروع و ادامه این تصویرسازی از سوی رسانه‌های صهیونیستی بوده است، به گونه‌ای که برخی از رسانه‌های این رژیم حتی چند روز قبل از وقوع حمله شیمیایی از چنین حادثه‌ای خبر داده بودند.

حال با توجه به جایگاه رسانه‌ها در حیات اجتماعی و اثر ایجادی آنها در شکل‌گیری ادراک‌ها می‌توان عنوان کرد که در حال حاضر رسانه‌های غربی جایگزین دیپلمات‌های آنها در صحنه عمل شده‌اند تا پروسه انتقال روند سیاسی به دخالت نظامی را برای سیاستمداران این کشورها فراهم کنند ترفندی که در گذشته و بالاخص در موضوع حمله امریکا به عراق به بهانه سلاح‌های کشتارجمعی هم مشاهده شده است. البته این ترفند از گذشته تاکنون در دستگاه حاکمه امریکا مورد استفاده قرار می‌گرفته و نمونه‌های قبلی آن هم می‌توان به طرح «نورث وودز» در زمان کندی علیه کوبا که از سوی ستاد مشترک امریکا تهیه شده بود اشاره کرد، طرحی که براساس یک سری عملیات‌های پی‌درپی و منظم، مهندسی افکار عمومی جهان و سازمان ملل برای غیرمسئولانه خواندن دولت کوبا و فیدل کاسترو صورت می‌گرفت و مقدمات حمله ارتش امریکا به کوبا را فراهم می کرد.

باتوجه به توافق دولت سوریه با سازمان ملل برای انجام تحقیقات محلی واحتمال بی اثر شدن نقشه اسرائیلی ها وآمریکائیها ، در آینده نیز جه بسا شاهد ترفندها واتهامات دیگری از سوی آنها علیه دولت وارتش سوریه باشیم .اتهاماتی از طریق تصویر سازی حمله به شهرکهای صهیونیستی وبنادر این رژیم ، حمله به تجهیزات نظامی آمریکا در مدیترانه ومتهم کردن ارتش سوریه وغیره که هوشمندی ودقت سیاسی ورسانه ای لازم برای خنثی کردن این ترفندها را می طلبد.

جواد غلامزاده

منبع: دانا

انتهای پیام/